Fotogrametri ve hava kaynaklı lazer tarama tekniklerinin modelleme potansiyelleri üzerine karşılaştırmalı inceleme
An investigation of comparasing photogrammetry and airborne laser scanning techniques modeling potentials
  1. Tez No: 612176
  2. Yazar: MELİKE ÇATALBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT GÜNEŞ SEFERCİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Son yıllarda ülkemizde gündeme gelen Hava Kaynaklı Lazer Tarama tekniği diğer yöntemlere kıyasla ulaşımı zor bölgelerde, kısa sürede istenilen yoğunlukta haritalamayı sağlamaktadır. Bununla birlikte sayısal hava kameralarının kullanımlarının yaygınlaşması ve donanımsal gelişmeleri sonucunda yüksek görüntü kalitesine sahip, düşük maliyette fotoğraflar elde edebilecek hale gelmiştir. Literatürde iki sistemin karşılıklı analizini yapan yayın eksiği bulunmaktadır. Bu kapsamda Hava Kaynaklı Lazer Tarama referanslı bir veriyle Dijital Fotogrametrik yöntemle elde edilen veriler değerlendirilmiş ve karşılaştırmalı doğruluk analizleri yapılmıştır. Değerlendirme kriteri olarak SZ ( standart sapma) ve NMAD (Normallendirilmiş Medyan Mutlak Sapma) kullanılmıştır. İki yöntemin dijital yüzey modellerinde de NMAD sonuçları SZ'den daha iyi bulunmuştur. Çalışmada eğimsiz bölgelerde standart sapma 0,91, tüm alanlarda ise 1,98 tespit edilmiştir. Tüm sonuçlar incelendiğinde ALS (Hava Kaynaklı Lazer Tarama) ve Fotogrametri sistemlerinin DYM üretiminde ülkemizdeki Büyük Ölçekli Harita Bilgileri Üretim Yönetmeliğin 1/1000 ölçekli harita yapımına uygun olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years in our country Airborne Laser Scanning has become the technique that provides rapid mapping for difficult areas to reach with intensity information when compared to the other techniques. At the same time, increasing widespread using of digital cameras and their technological developments' results they are submitting high resolution images with low costs. In the literature, there is lack of publishments which compare airborne laser scanning and photogrammetry techniques. In this case, we have evaluated dataset derived from digital photogrammetry technique over against dataset derived from airborne laser scanning technique for exactly the same area. Accordingly, we have analysed comparatively accuracy for these techniques. Standard deviation (SD) and normalised median absolute deviation (nMAD) are used for evaluation analysis. As results nMAD analysis presents better quality against SD for each digital surface model derived from two techniques that compared. Within this subject SD value has found as 0.91 m for uninclined areas and 1.98 m for whole area. When all results are evaluated this study has shown that both of airborne laser scanning and photogrammetry techniques are capable for generation of digital surface models.