Structural results for average-cost inventory models with partially observed Markov-modulated demand
Saklı Markov süreciyle değişen talep dağılımlı ortalama maliyet envanter modellerinde yapısal sonuçlar
  1. Tez No: 498468
  2. Yazar: HARUN AVCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAĞAN GÖKBAYRAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE NADAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Dönemsel gözden geçirilen, sabit tedarik süreli, karşılanamayan taleplerin kaybolmadığı ve talep durumunun sonlu bir Markov zincirine bağlı değiştiği tek ürünlük envanter sistemlerinde sonsuz ufuk ortalama maliyet problemi ele alınmıştır. Herhangi bir dönemdeki talep durumu doğrudan bilinmemekte ve talep geçmişi yardımıyla tahmin edilebilmektedir. Envanter problemi, envanter pozisyonundan ve koşullu durum dağılımından oluşan sonsuz durum uzaylı Markov karar süreci olarak modellenmiştir. Talep durumları ölçümkal (ergodik) bir durum zincirine göre değiştiğinde yok olan indirim yöntemi ile başlangıç durumdan bağımsız en iyi ortalama maliyetin varlığı ispatlanmıştır. Bu sonuçla koşullu durum dağılımına bağlı taban stok politikasının en iyi politika olduğu belirlenmiştir. Sonrasında koşullu durum dağılımı uzayı düzgün örgüye ayrıklaştırılmıştır. Düzgün örgülü durum uzayı altındaki ortalama maliyet, örgü nokta sayısı arttıkça en iyi ortalama maliyete yakınsamaktadır. Son olarak sezgisel bir yöntem olan durum dağılımına bağlı miyop taban stok politikasının performansını değerlendirmek için sayısal deney yapılmıştır. 108 örnek için miyop politika altındaki ortalama maliyetin ayrıklaştırma yöntemi ile elde ettiğmiz en iyi alt sınırdan sadece yüzde birkaç saptığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
We consider a discrete-time infinite-horizon inventory system with full backlogging, deterministic replenishment lead time, and Markov-modulated demand. The actual state of demand can only be imperfectly estimated based on past demand data. We model the inventory replenishment problem as a Markov decision process with an uncountable state space consisting of both the inventory position and the most recent belief about the actual state of demand. When the demand state evolves according to an ergodic Markov chain, using the vanishing discount method along with a coupling argument, we prove the existence of an optimal average cost that is independent of the initial system state. With this result, we establish the average-cost optimality of a belief-dependent base-stock policy. We then discretize the belief space into a regular grid. The average cost under our discretization converges to the optimal average cost as the number of grid points grows large. Finally, we conduct numerical experiments to evaluate the use of a myopic belief-dependent base-stock policy as a heuristic. On a test bed of 108 instances, the average cost under the myopic policy deviates by no more than a few percent from the best lower bound on the optimal average cost obtained from our discretization.