Yeni nesil kentsel dönüşüm üzerine bir araştırma; Antalya Kepez –Santral Mahallesi örneği
A research on new generation urban transformation; Antalya Kepez –Santral Neighbourhood example
  1. Tez No: 498474
  2. Yazar: HASAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR KAZAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Tez kapsamında Antalya ili Kepez – Santral Mahallelerini kapsayan Büyükşehir Belediyesi mülkiyetindeki 1.374.460,00 m²'lik riskli alan ele alınmıştır. Hak sahiplerinin yıllardır süre gelen, mülkiyet sorunlarını, güvenlik, altyapı ve sosyal donatı eksikliklerinin çözülmesine yönelik çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında yasa başta olmak üzere, 775 sayılı Gecekondu Kanunu ve 2981 sayılı İmar ve Gecekondu Mevzuatına Aykırı Yapılara ilişkin oluşturulan kanunlar kapsamında gerçekleştirilmiştir. Proje alanının sosyo – kültürel yapısını tespit etmek ve hak sahiplerinin projeden beklentilerini belirlemek için ikili görüşmeler gerçekleştirilmiş, anket çalışmaları yapılmıştır. İki mahalle muhtarının görüş ve önerileri dinlenmiştir. Büyükşehir Belediyesi'nce proje alanının mevcut durum bilgisi temin edilmiştir. Proje alanı ve yakın çevresinde yer alan, benzer hedef kitlesine sahip, projenin rakibi olabilecek nitelikte olan konut, ticaret, ofis, perakende mağaza ve otel projelerinin pazar araştırması yapılmıştır. En iyi ve En verimli kullanıma esas olabilmesi GZFT analizi proje alanının güçlü ve zayıf yönleri, iç ve dış çevreden oluşabilecek fırsat ve tehditleri saptanmıştır. Bu çalışmalar doğrultusunda oluşturulan kentsel tasarım projesi ile 3265 hak sahibinin %98.68 ile uzlaşı süreci gerçekleşmiştir. Bu uzlaşı oranı ile Türkiye'deki tek örnek olmasındaki en önemli faktörler araştırılmış ve bu kapsamda yapılacak olan benzer çalışmalara yol gösterici olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis, 1.374.460,00 square meters of risky area in the property of Metropolitan Municipality covering Antalya Kepez - Santral neighbourhood was handled. Scientific researches have been made in order to solve the beneficiaries' problems that has existed for years such as; property issues, security, infrastructure and social reinforcement. These studies were carried out within the scope of the anti-squat law No. 775, Construction and anti-squat Law No 2981 and particularly the Law no. 6306, Transformation of Areas under Disaster Risk. Bilateral discussions and survey studies are being held in order to determine the socio-cultural structure of the project area, and identify the expectations of the propety owners. The suggestions and opinions of both neihborhoods' mukhtar are listened. The current state of the project area has been provided by the Metropolitan Municipality. The market research of the residential, office, retail store and hotel projects, which have similar target group and could be the competitor of the project in the project area and its vicinity, have been conducted. The best and most efficient usage basis, the SWOT analysis, the strengths and weaknesses of the project area, the opportunities and threats that could occur both inside and outside the area, were defined. With the urban design model projected in line with these works, the agreement process was realized with 98.68% of the 3265 beneficiaries. The most important factors of this very high rate of consensus as being the only example in Turkey have been investigated, and it has been intended to be a guide for similar studies to be carried out in this context.