Kent planlamada demografik dönüşüm etkileri ve yaş dostu kentler, Antalya kenti örneği
Demographic transition effects in urban planning and age-friendly cities, Antalya case
  1. Tez No: 971880
  2. Yazar: ELİFNUR ULU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER GÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Demografi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Sosyoloji, Demography, Urban and Regional Planning, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bilim Dalı
Özet
Azalan doğurganlık oranları, teknolojik gelişmeler, uzayan yaşam süresi ile doğru orantılı olarak artan yaşlı birey sayısı, dünya çapında toplam nüfus içindeki yaşlı nüfus oranını artırmaktadır. Demografik dönüşüm olarak adlandırılan, yaşlı nüfus oranının artması ile meydana gelen bu değişimler sonucu oluşan sosyo-ekonomik etkiler ve farklılaşan yaşlanma kavramı, şehirlerin yönetim ve planlanmasında yeni yaklaşımlara olan gereksinimi beraberinde getirmektedir. Bu bağlamda, şehirlerin daha yaşanabilir, katılımcı, kapsayıcı ve sürdürülebilir hale gelmesi için yaş dostu planlama önem kazanmaktadır. Yaş dostu kent planlama, şehirlerin fiziksel ve sosyal çevrelerini yaşlılar için daha erişilebilir kılmayı ve yaşam kalitelerini yükselten mekanlar haline getirmeyi hedefleyerek yaşlı bireylerin ihtiyaçlarını önceliklendiren, erişilebilir ve güvenli mekanların oluşturulmasını amaçlamaktadır. Bu çalışma, hızla yaşlanan nüfusun kentsel yaşam üzerindeki etkilerini inceleyerek yaş dostu kent kavramının şehir planlama süreçlerine nasıl entegre edilebileceğini araştırmaktadır. Yaş dostu kent olarak adlandırılan planlama anlayışı, yaşlılıkta yaşam kalitesini iyileştirmeyi, aktif ve sağlıklı yaşlanmayı amaçlayan politikaları benimsemektedir. Yaş dostu şehirler, kentin daha kapsayıcı olması için insan merkezli bir yaklaşım esasını benimseyerek şehirlerin tüm sakinleri için daha iyi yaşam koşulları sunmasını sağlamaktadır. Buradan hareketle çalışma, aktif yaşlanma ve yaş dostu kent ilkeleri bağlamında Türkiye için öneriler oluşturmayı ve literatüre katkı sağlamayı hedeflemektedir. Bu bağlamda, nüfus yaşlanmasının etkileri üzerinde durularak Antalya ilinde yaş dostu kent planlaması ile yaşlı nüfusun yaşam kalitesini nasıl iyileştirebileceği Dünya Sağlık Örgütü yaş dostu kent planlaması kriterleri ve gereklilikleri referans alınarak erişilebilirlik, güvenlik, ulaşım ve sosyal katılım gibi alanlarda incelenmiştir. Çalışma alanı olarak, halihazırda Türkiye' de en çok yaşlı dostu sosyal tesise sahip il olan, yaş dostu kentler ağına Türkiye'den ilk üye olan yerleşim ünvanına sahip ve Raoul Wallenberg Enstitüsünün İnsan Hakları Kentleri çalışmasına dahil olan, yaşlı dostu kente dönüşüm bağlamında potansiyeller içermesi ve küresel çapta etkin olması nedenleriyle Antalya ili, Muratpaşa ilçesi ön plana çıkmıştır. Buradan hareketle tarihi, turistik yapısı ve %31 ile en fazla yaşlı nüfusu barındıran Bahçelievler Mahallesi örneklem alan olarak seçilmiştir. Antalya'nın mevcut durumu analiz edilerek, yaş dostu kent prensibinin bu şehre nasıl entegre olabileceği üzerine odaklanılarak Antalya'nın daha yaşanabilir, kapsayıcı, sürdürülebilir ve hem bireysel hem de toplumsal düzeyde yaşam kalitesi yüksek yaş dostu bir şehir olma hedefine nasıl katkı sağlayabileceği irdelenmiştir Çalışmada, vaka analizi/ yerinde gözlem ve literatür taraması metotları kullanılarak yaş dostu planlama ilkeleri çerçevesinde yapılan akademik çalışmalar ve uygulama örnekleri incelenmiştir. Araştırma sonucu elde edilen bulgular kapsamında mekânsal ve sosyal politikalar önerilerek bunların Bahçelievler Mahallesi üzerinde nasıl uygulanabileceği ele alınmıştır. Bu doğrultuda, Bahçelievler Mahallesi'nde yaş dostu kent kriterlerinin mevcudiyeti görseller ve haritalar üzerinden incelenmiştir. Çalışma sürecinde Antalya'daki mevcut kentsel planlama belgeleri, yerel yönetim politikaları ve yaşlı bireyler için sunulan hizmetler irdelenmiştir. Ayrıca, WHO'nun yaş dostu kent kriterleri esas alınarak mahalledeki erişilebilirlik, hareketlilik, sosyal katılım ve güvenlik gibi temel başlıklarda mevcut durum tespit edilmiştir. Bulgular, mahallenin yaş dostu kent ilkelerine kısmen entegre olduğunu gösterse de özellikle fiziksel erişilebilirlik ve yaş dostu özelliklerin eşit dağılımı açısından yetersiz kalındığını ortaya koymaktadır. Çalışmada, bu sorunları çözmek için, mahallenin doğal, tarihi ve turistik özelliklerini korumak ve yaşlılara uygun, kapsayıcı bir ortam oluşturmak arasında denge kuran planlı ve kapsamlı müdahalelere ihtiyaç duyulduğu sonucuna varılmıştır. Araştırmanın sonucunda, Bahçelievler Mahallesi özelinde uygulanabilecek yaş dostu kent stratejileri geliştirilmiş, bu stratejilerin mahalleyi daha kapsayıcı, dayanıklı ve sürdürülebilir hale getirebileceği ortaya konmuştur. Elde edilen bulgular doğrultusunda önerilen mekânsal ve sosyal politikaların, Antalya gibi gelişen kentlerde hem güncel ihtiyaçlara çözüm getireceği hem de geleceğin şehirleri için örnek oluşturabileceği öngörülmektedir. Antalya'nın doğal ve kültürel mirasına saygılı bir planlama anlayışı çerçevesinde geliştirilecek yaş dostu akıllı kent politikaları, yalnızca yaşlı nüfus için değil tüm kentliler için kapsayıcı daha erişilebilir ve yaşanabilir bir çevre oluşturulmasına katkı sunacaktır.
Özet (Çeviri)
Declining fertility rates, advances in technology, and increased life expectancy have led to a rise in the number and proportion of elderly individuals within the global population. These demographic changes, defined as demographic transformation, have brought about significant socio-economic impacts and have altered the concept of aging, highlighting the need for new approaches in urban planning and governance. In this context, age-friendly planning is becoming increasingly important to make cities more livable, participatory, inclusive, and sustainable. Age-friendly urban planning aims to prioritize the needs of older individuals by creating accessible and safe environments, thus enhancing their quality of life and ensuring that both physical and social urban spaces are more inclusive for the elderly. This study explores how the concept of age friendly cities can be integrated into urban planning processes by examining the effects of rapidly aging populations on urban life. The approach known as“age-friendly city planning”adopts policies aimed at improving the quality of life in old age and promoting active and healthy aging. Age-friendly cities promote a human-centered approach, striving to offer better living conditions for all urban residents by ensuring greater inclusivity. Based on this premise, the study aims to contribute to the academic literature and develop policy recommendations for Turkey within the framework of active aging and age-friendly planning principles. Focusing on the implications of population aging, the study evaluates how age-friendly urban planning can improve the quality of life for the elderly in the province of Antalya. The analysis is conducted based on the criteria and requirements defined by the World Health Organization (WHO) for age-friendly cities, with a particular focus on areas such as accessibility, safety, mobility, and social participation. The study area was selected as Antalya, which holds a unique position in Turkey due to having the highest number of age-friendly social facilities, being the first Turkish city to join the Global Network for Age-friendly Cities, and its inclusion in the Raoul Wallenberg Institute's Human Rights Cities Project. Within this context, Bahçelievler Neighborhood in Muratpaşa District was selected as the case area due to its historical and touristic character and its notably high elderly population rate of 31%. By analyzing Antalya's current situation, the study investigates how age-friendly principles can be incorporated into the city and how these principles can contribute to making Antalya a more livable, inclusive, sustainable, and high quality city—both individually and socially—for elderly residents. The study employs case analysis, on-site observation, and literature review methods to evaluate existing academic studies and practical implementations within the framework of age-friendly planning principles. Based on the findings, spatial and social policy suggestions were developed, focusing on how these strategies could be implemented within Bahçelievler Neighborhood. In this direction, the presence of age-friendly city criteria in Bahçelievler was examined using visual materials and maps. Throughout the research, Antalya's current urban planning documents, local government policies, and services provided for older adults were reviewed. Additionally, the current conditions in the neighborhood were evaluated based on WHO's age-friendly city criteria, focusing on key areas such as accessibility, mobility, social participation, and safety. Although the findings indicate a partial integration of age-friendly principles in the neighborhood, significant shortcomings were identified in terms of physical accessibility and the equitable distribution of age-friendly features. The study concludes that comprehensive and well-planned interventions are necessary to balance the preservation of the neighborhood's natural, historical, and touristic assets with the creation of a more inclusive environment for the elderly. As a result, the study proposes age-friendly urban strategies that can be implemented in Bahçelievler Neighborhood, demonstrating that these strategies could help transform the area into a more inclusive, resilient, and sustainable environment. The spatial and social policy recommendations developed in this research are expected to not only address the current needs of rapidly developing cities like Antalya but also serve as a model for the future of urban environments. By adopting a planning approach that respects Antalya's rich cultural and natural heritage, the integration of age-friendly and smart city policies will contribute to the creation of a more inclusive, accessible, and livable urban environment—not only for the elderly but for all city residents.