Gönderme güç seviyesi eniyilemesi ile orman ortamındaki kablosuz algılayıcı ağlarda yaşam süresi enbüyüklemesi
Lifetime maximization of wireless sensor networks in forest environment via transmission power level optimization
  1. Tez No: 498496
  2. Yazar: YASİN AYDINLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT TAVLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Orman ortamındaki kablosuz algılayıcı ağlarda (KAA) yaşam süresinin matematiksel model oluşturularak hesaplanması ve eniyilenmesiyle ilgili çalışma sunulmuştur. Eniyileme, düğümler arasındaki veri ve onaylama (ACKnowledge) paketlerinin güç seviyesine göre en uygun şekilde ayarlanması temeline dayanmaktadır. Sistem modelinin temelini oluşturan yol kaybı parametresi, birçok durumda sabit olarak alınmaktadır. KAA'nın yaşam süresi hesabına direkt olarak etkisi olan bu parametre uzun süren ölçümler sonucunda orman ortamı için modellenmiş ve yaşam süresi bu şekilde hesaplanmıştır. KAA'nın modellenmesiyle birlikte eniyileme için üç farklı metot önerilmiş ve bu metotların etkinliği karşılaştırılmıştır. Önceden yapılmış bir örneği olmayan bu çalışmada orman ortamı için yaşam süresi modellemesi yapılmış ve çeşitli etmenlerin etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, lifetime calculation and optimization of wireless sensor networks (WSN) in forest environment is presented. Optimization is based on transmission of data and acknowledgement packets between nodes according to the power levels in an optimal way. Path loss model, which is the foundation of the system model is assumed to be constant in many cases. This parameter which is directly effecting the lifetime of the WSN, is modeled via extensive measurement campaigns for forest environment. When modelling the WSN, three method is proposed and compared in terms of lifetime maximization. Lifetime model is created for forest environment and several effects are taken into account in this unique research.