Noktasal sulama yapabilen tek başlıklı bir akıllı sulama sisteminin geliştirilmesi
Development of a target oriented smart irrigation system with a single nozzle
  1. Tez No: 498541
  2. Yazar: BARIŞ KESİKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN YÜRDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Ziraat, Electrical and Electronics Engineering, Mechatronics Engineering, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüzde suyun önemi arttıkça su tasarrufu sağlayan alternatif çözümler bulunması için de çalışmalar yapılmaktadır. Yapılan çalışmalar genel olarak alan sulaması üzerine yoğunlaştırılmış olup, sadece noktasal sulama gereken yerlerde ise alternatif çözümler uygulanmaktadır. Mekatronik anabilim dalı altında yapılan bu çalışma, bahçe tarımında veya peyzaj alanlarında, kararlaştırılan noktaları, belirlenen sürede ve belirli su miktarları ile sulayabilecek, akıllı bir sulama sistemi geliştirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma sonunda x, y eksenindeki hareketleri ve vana açıklığı üç ayrı step motorla ayarlanabilen, belirlenen noktaların istenen sürede sulanmasını sağlayan tek başlıklı akıllı bir sabit sulama sistemi geliştirilmiştir. Geliştirilen sulama sistemi etrafına yerleştirilen kaplarla yapılan denemelerde kaplarda biriken toplam su miktarının, toplanması gereken teorik su miktarına oranı (başarı oranı) minimum %95.3 maksimum %96.8 olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada geliştirilen akıllı sulama sistemi ile sadece belirlenen noktaların sulanabilmesi mümkün olduğundan, suyun verimli olarak kullanımı ve su sarfiyatının azaltılması sağlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
In today's world, increasing importance of water results in finding alternative new ways to save more water. In general, the studies are focused on area irrigation and some alternative solutions are applied for only spot irrigation. This study was achieved in the department of mechatronics and was carried out to develop a smart irrigation system with single nozzle that can be used to irrigate the predetermined spots in specified time with certain amount of water as applied in horticultural production systems or landscape areas. Within the scope of this study, a smart system was developed which can be adjusted for x, y axis movements. Also, valve positions were adjusted with the help of gears. For that, three different stepper motors were used for the movements to desired points in a certain amount of time. In these experiments which were done by placing containers around the developed irrigation system, the ratio of the total amount of water collected in containers to the amount of theoretical water to be collected was determined and the success rate was found to be 95.3% at a minimum and 96.8% at a maximum rate. Since, developed smart system irrigates only the designated points, reduced water consumption with more efficient usage can be achieved.