Biyopolimer katkısı ile iyileştirilen zeminlerin mekanik özellikleri
Mechanical behaviors of soil stabilized by biopolymers
- Tez No: 498542
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
biyopolimer ve polimer ile iyileştirilmiş zeminlerin değişen kür süresi ve donma – çözülme etkisi altında mekanik özelliklerinde meydana gelen değişim araştırılmıştır. Bu amaç ile serbest basınç dayanımı ve donma – çözülme deneyleri gerçekleştirilmiştir. Kaolin kilini iyileştirmek için ksantan gam ve guar gam biyopolimerleri ile anyonik polimer kullanılmıştır. Örnekler %0.5, 1.0, 1.5 ve 2.0 oranında katkı içeriğinde sıkıştırılmış ve donma – çözülme etkisini araştırmak için 5 ve 10 çevrim donma- çözülme etkisine maruz bırakılmıştır. 7, 14 ve 28 günlük kür süresinden sonra örneklerin serbest basınç dayanımlarında oluşan değişimler belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda biyopolimer katkı kullanıldığında katkı yüzdesine ve kür süresine bağlı olarak serbest basınç dayanımında artış olduğu; anyonik polimer katkı kullanıldığı durumunda artışın belli bir değere kadar olduğu sonrasında ise azaldığı görülmüştür. Donma – çözülme etkisine maruz bırakılan numunelerde serbest basınç dayanımında ciddi oranda azalma olduğu ve daha gevrek bir davranış gösterdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, changes in the mechanical properties of biopolymer and polymer treated soils WİTH curing period and under freeze - thaw action were investigated. For this purpose, unconfined compression and freeze - thaw tests were carried out. Xanthan gum and guar gum biopolymers and anionic polymers were used to improve kaolin clay. The samples were prapared in 0.5, 1.0, 1.5 and 2.0% additive contents under standard proctor compactive effect and subjected to 5 and 10 cycles of freeze-thaw effect to investigate the freeze-thaw action. After 7, 14 and 28 daily curing periods, changes in the unconfined compression strength of the samples were obtained. Regarding to the outcomes obtained, biopolymer use causes on increase in the unconfined compression strength, due to biopolymer additive content and curing period; the use of an anionic polymer additive was found to decrease after the increase was at a certain value. It was also observed that the strenght of samples exposed to freeze - thaw effect exhibit a drastic reduction unconfined pressure strength whereas a more brittle behavior.