Türkiye herpetofaunasının haritalandırılması, güncel ve gelecek senaryolar kullanılarak türlere yönelik tahmini dağılış modellerinin oluşturulması
The mapping of turkish herpetofauna, the creation of species distribution models using current and future scenarios
  1. Tez No: 498601
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİM ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zooloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışmada, Türkiye yaşayan 36 kurbağa (19 kuyruklu kurbağa ve 17 kuyruksuz kurbağa) ve 133 sürüngen (11 kaplumbağa, 67 kertenkele ve 55 yılan) türünün dağılışı mevcut literatür verisi ve 2003 yılından bu yana arazi gözlemleri kayıtları kullanılarak coğrafi bilgi sistemleri yardımı ile haritalanmıştır. Türlerin güncel ve gelecekteki dağılışları en yüksek olasılık yaklaşımı ile tahmin edilmiştir. Türkiye'de yaşayan 36 kurbağa ve 133 sürüngen türünün mevcut dağılışları dikkate alınarak, en yüksek tür zenginliğinin Doğu Akdeniz, en düşük is İç Anadoluda olduğu bulunmuştur. Türlerin potansiyel ve bilinen dağılışları karşılaştırıldığında; %43'ünde uyumlu, %5'inde daha dar ve %22'sinde daha geniş olduğu gözlenmiştir. Sonuç olarak, ülkemizde yaşayan kurbağa ve sürüngen türlerinin dağılışları coğrafi bilgi sistemleri ile ilk defa haritalandırılmış ve veri tabanı oluşturulmuştur. Bu çalışmada elde edilen bulgular ülkemiz herptillerine yönelik yürütülecek taksonomik, ekolojik ve koruma çalışmalarının planlanmasında fayda sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the distribution of 36 amphibians (19 salamanders and 17 anurans) and 133 reptiles (11 chelonians, 67 lizards, and 55 snakes) in Turkey were mapped with the help of geographic information systems using available literature and fieldworks records from 2003. The current and future distribution of the species were predicted with maximum entropy approach. Eastern Anatolia had the highest and Central Anatolia had the lowest species richness taking into account the distribution of 36 amphibian and 133 reptiles in Turkey. When comparing potential and known distributions of the species, it was observed the predicted models for 43% of species accordance with current distribution, 5% of species narrower and 22% of species wider than current distribution. As a result, the distribution of Turkish amphibians and reptiles has been mapped for the first time with geographical information systems and the database has been created. The obtained data will be useful in planning future studies on taxonomy, ecology and conservation of Turkish herptiles.