Atık sebze ve meyvelerden antosiyanin ekstraksiyonu ve bazı bakteriler üzerindeki antimikrobiyal etkisi
Extraction of anthocyanins from waste vegetables and fruits and antimicrobial effect on some bacteria
  1. Tez No: 498602
  2. Yazar: BAHAR YENİCELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada atık meyve ve sebzelerden, farklı çözeltiler kullanılarak ekstrakte edilen antosiyaninlerin mikroorganizmalar üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Pazarlardaki atık meyve ve sebzeler toplanmış (üzüm, çilek, dut, kırmızı lahana, nar, pancar, siyah havuç ve vişne) ve bu örneklerden farklı ekstraksiyon çözeltileri kullanılarak antosiyaninler ekstrakte edilmiştir. Antosiyaninler, farklı konsantrasyonlarda etanol, metanol ve bunların sulu karışımları kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen ekstraktların toplam monomerik antosiyanin miktarları pH diferansiyel metodu kullanılarak tespit edilmiştir. Ekstraktların antimikrobiyal etkileri Staphylococcus aureus (ATCC 6538), Escherichia coli (ATCC 8739), Salmonella typhimurium (ATCC 14028), Listeria monocytogenes (NCTC 11994), Aspergillus brasiliasis (ATCC 16404) ve Candida albicans (ATCC 10231) için Minimum İnhibisyon Konsantrasyon testi (MIC) ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of anthocyanins on microorganisms extracted from waste fruits and vegetables using different solutions. Waste fruits and vegetables(grape, strawberry, mulberry, red cabbage, pomegranate, black carrot, beet and cherry) were collected in the markets and anthocyanins were extracted from these samples using different extraction solutions. Anthocyanins were obtained from using different concentrations etanol, metanol and their aqueous mixtures. The amounts of the total monomeric anthocyanins of the extracts obtained were determined using the pH differantial method. Antimicrobial effects of the extracts were determined by the detection of Minimum Inhibitory Concentration (MIC) values for Staphylococcus aureus (ATCC 6538), Escherichia coli (ATCC 8739), Salmonella typhimurium (ATCC 14028), Listeria monocytogenes (NCTC 11994), Aspergillus brasiliasis (ATCC 16404) ve Candida albicans (ATCC 10231).