Genç tromboembolili hastalarda aktive protein C direncinin araştırılması
- Tez No: 49864
- Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Tromboz, patogenezi henüz tam olarak aydınlatılmamış olmakla birlikte, morbidite ve mortalitenin en sık nedenidir. Son zamanlarda tanımlanan aktive protein C direncinin etyolojide en sık rol oynayan herediter faktör olduğu bildirilmektedir. Bu çalışmada genç erişkinlerde görülen çeşitli tromboembolik durumlarda aktive protein C direnci araştırılmıştır. Bu amaçla, 3 1 hasta ve 36 sağlıklı kişide aktive protein C oranlan saptanmıştır. Aktive protein C direnci hastalarda %32.2, kontrol grubunda %5.5 oranında bulunmuştur. Tromboz riskinin aktive protein C direnci olanlarda 8 kat arttığı hesaplanmıştır. Bu sonuçlarla tromboembolik olaylarda aktive protein C direncinin hiperkoagülabilitede önemli bir yere sahip olduğu ve etyolojik yaklaşımın uygun yapılabilmesi için risk faktörü olan olgularda bu nedenlerin araştırılmasının tromboza bağlı morbidite ve mortaliteyi önemli oranda azaltabileceği düşünülmektedir. 32
Özet (Çeviri)
SUMMARY Thrombosis is the most common cause of the morbidity and mortality, however, its pathogenesis has not been elucidated exactly yet. It is reported that the resistance to activated protein C, which has been defined recently, is the commonest hereditary etiologic factor. In this study, resistance to activated protein C was evaluated in young adults with various thromboembolic states. For this reason, activated protein C ratios were determined in 31 patients and 36 controls. For 32.2 % of patients 5.5% of controls the activated protein C ratios were below the 5th percentile of the control values. It was calculated that the risk of thrombosis was increased 8-fold. With these results, it is considered that activated protein C resistance plays an important role in hypercoagulation, and the morbidity and the mortality due to thrombosis will be decreased intensively with appropriate etiologic approach to the cases with risk factors. 33