Sickle cell anemili hastalarda eritrosit membran proteinleri
  1. Tez No: 49867
  2. Yazar: HAKAN ERKMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YURDANUR KILINÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Hematoloji Kliniğinde sickle cell anemi tanısı ile izlenen 24 hasta ile aynı yaş grubunda hemoglobin örneği HbAA olan sağlıklı 15 kontrol çalışma kapsamına alındı. Hastalar ve kontrollerde tam kan sayımı, kan biokimyası ve eritrosit membran protein değerleri incelendi. Tetkikler sonucunda eritrosit membran proteinlerinin diğer verilerle ilişkileri ve istatistiksel değerlendirmeleri yapıldı. Sickle cell anemili hasta grubunda membran periferal proteinlerden ortalama spektrin değeri % 17.5+3.2 bulunurken kontrol grubunda %20.7±3.1 bulundu. Hasta ile kontrol grubu arasında ortalama spektrin değerleri arasında fark istatistiksel yönden çok anlamlı idi (p< 0.005). Integral proteinlerden olan Band- 3'ün ortalama değeri hasta grubunda %18.2±2.4 bulunurken, kontrol grubunda %21. 2+2.9 bulundu. Hasta ile kontrol grubu arasında ortalama Band-3 değerleri arasında fark istatistiksel yönden çok anlamlı idi (p< 0.001). Diğer eritrosit membran proteinleri verileri arasında herhangi bir istatistiksel farklılık yoktu. 56
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was done University of Çukurova, Department of Pediatric Hematology-Oncology. 24 patients who have Hb AA pattern were included. Complete blood count, blood biochemistry and erythrocyte membrane proteins (EMP) were studied in patients and Healthy Children. The relationships between erythrocyte membrane proteins and other parameters were searched and statistically evaluated. While the average values of spectrin protein of peripheral EMP were found 17.5 ±3.2% in patients who have SCA, it was 20.7+3.1% for the control group. The difference between average spectrin values of the patients groups and the control group was meaningful from the statistical point of view (p< 0.005). On the other hand, while the average value of band-3 was found 18.2±2.4% in patients, it was found 21.2+2.9 in controls. There was statistical difference between bands-S values in both groups (p< 0.001). It was not found any statistically differences in the other erythrocyte membrane proteins. 57