Yerel yönetimlerde liderlik ve başkanın seçmen üzerindeki imajı - Isparta örneği-
Leadership at local administrations and the image of mayors on voters -The case of Isparta-
- Tez No: 498681
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Kent yönetimi olarak öne çıkan belediye yönetimlerinde, belediye başkanı özellikle doğrudan halk tarafından seçilmeye başlandığı 1963'ten bu yana daha fazla önem kazanmıştır. Bu nedenle, belediye başkanlığı seçimleri yerel yönetim seçimlerinde ayrı bir yere ve öneme sahiptir. Benzer biçimde, belediye yönetiminde de belediye başkanları hem belediyenin yöneticisi hem de yerel lider olarak önemli bir konuma sahiptir. Bu da, yerel yönetimlerin yönetici formunda lider özelliğini, lider olarak belediye başkanının yerini, önemini ve seçmen üzerindeki etkisini araştırmayı gerekli kılmaktadır. Çalışmada, Türk kentleri arasında“yaşanabilir kentler”sıralamasında ilk sırada yer alması da dikkate alınarak Isparta ili seçildi. Belediye başkanının liderliğini betimlemek için 25 maddelik anket uygulaması ve belediye başkanı ile derinlemesine görüşme yapılmıştır. Isparta'nın konum olarak birbirine yakın 25 mahallesini 9 bölgeye ayırıp 565 katılımcı ile yapılan anket uygulaması istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, Isparta belediye başkanı siyasi partinin önüne geçmiş bir lider olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The municipial government as prominent in municipial administration, particularly the mayor directly elected by the people has started to become more important since 1963. Therefore, mayoral elections have a separate place and importance in the local government elections. Similarly, mayors and municipial managers of the municipial administration has an important position as well as local leaders. This, in the form of local government leaders property managers, leaders in the place of the mayor, the importance and the impact on the voter makes the necessary research. Research, between the Turkish cities“liveable cities”ranking considering to the take first place in the province of Isparta was elected. To desciribe the leadership of the mayor, 25-item questionnaire reviewed the application and it was conducted in-dept interviews with the mayor. The survey application in Isparta with 565 partipants by dividing 25 districts close to each other 9 regions was evaluated by statiscal methods. As a result, the mayor of Isparta is seen as a leader who has passed the political party.