Lübnan'daki Dürzilerde dini ve sosyal yaşam
Religious and social life of Druze people in Lebanon
- Tez No: 498726
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ EZBER BODUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Dürzilik Fâtımî halifelerinden Hâkim-Biemrillâh döneminde (996-1021) Vezir Hamza b. Ali tarafından kurulan bir fırkadır. Şii eğilimli bir mezhep ya da inanış olmakla birlikte Dürzilik gizliliğin sürdürülmesi için takiyyeye büyük önem vermektedir. Dürziliğin bu özelliğinden dolayı bu inanç hakkında net bir bilgi edinilmesi mümkün olmamıştır. Yapılan çalışmaların da çoğu mezhebin inançlarını metinler üzerinden analiz etmiştir ya da daha çok tarihçesi üzerine odaklanmıştır. Bu çalışmanın amacı ise Lübnan'da bulunan Dürzi topluluğunun dini ve sosyal yaşamını yarı yapılandırılmış anket kullanılarak din sosyolojisi perpektifinden incelemektir. Beş kişi ile anket görüşmesi yapılmıştır, bu beş kişi“cuhhal”diye adlandırılan Dürzilerin kutsal bilgilerine ve kitaplarına ulaşma hakları olmayan gruptandı. İkisi ise ileri düzey Dürzi şeyhi olmak üzere toplamda yedi kişi ile görüşme yapılmış ve bulgular içerik analizine göre yorumlanmıştır. Sonuç olarak Dürzilerin dini ve sosyal yaşamı“cuhhal”ve“ukkal”denilen ayrı gruptan farklı cinsiyet, yaş ve meslekten insanların verdikleri bilgiler ve ilgili literatür ışığında incelenmiş ve güncel bilgiler edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Druzism is a sect which was founded by Vizier Hamza b. Ali during the period of Hâkim-Biemrillâh, one of the Fâtımî caliphs. Although being a Shi'a-minded sect or belief, Druzism attaches great importance to the pursuit of maintaining your privacy. Due to this feature of Druzism, it is not possible to obtain a clear information about this belief. Also many studies done about the sect analyzed religious texts or focused on the history of the sect. This study aims to explore Druze people's religious and social lives through semi-structured interview questions from the perspective of Sociology of Religion. Five people from“cuhhal”group who do not have right to reach religious knowledge and secret books participated in the study. Also two people from Sheikh group were interviewed and content analysis was applied to the findings. In conclusion, religious and social life of Druze people was analyzed according to interview results of Druze people from both“ukkal”and“cuhhal”group with different age, occupation and gender. Also with related literature, contemporary knowledge about the sect was compiled.