Afşin yöresi Alevi Bektaşilerin dini inanç ve ritüellerinin tespit ve değerlendirilmesi
Determination and evaluation of religious beliefs and rituals of Afsin region Alevis and Bektashis
  1. Tez No: 498727
  2. Yazar: HALİT KÖKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA KARAOĞLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu yüksek lisans çalışmamız“Afşin Yöresi Alevi Bektaşilerin Dinî İnanç ve Ritüellerinin Tespit ve Değerlendirilmesi”adıyla, giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde ilçenin tarihi ve coğrafyası hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde Alevilik ile ilgili temel kavramlar ve Afşin yöresinde bu değerlerin kullanımı ve yüklenilen anlamlar, ikinci bölümde Alevilikte dini kurumlar, üçüncü bölümde Afşin'de yaşayan Alevilerin inanç ve ibadet hayatları, dördüncü bölümde Afşin'de yaşayan Alevilerde yaygın halk inanışları konu ile ilgili kaynak eserlerden de faydalanılarak gözlem ve mülakat yoluyla tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our post graduate study“Determination and Evaluation of the Religious Beliefs and Rituals of the Alawi Bektashi in Afsin Region”, consists of entrance and four sections. In entrance, four is information about tawn's history and geography. In first section, basic terms about Alevism and usage of these terms in Afsin region and meanings that are valved; in secand section, Religios institutions of Alevism in tird section; belief and worship life of Aleatories that livr in Afsin; in fourth section common folk beliefs of Alawis in Afsin. Are determined with abservetion sand interviews by using sources about the subject.