Nüzûl bağlamında Münâfikûn sûresinin tefsiri
The tafsir of Munafikun surah in the context of Nuzul
- Tez No: 498805
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA YARGICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmamızda on bir âyetten müteşekkil olan Münâfikûn Sûresi incelenmektedir. Tefsirler ve esbab-ı nüzûl kitapları ışığında, sûrede yer alan kavramların ve konuların açıklanması amaçlanmaktadır. Çalışmamız, münâfıkların nasıl ikiyüzlü ve yalancı olduklarını, bütün yaşamları boyunca korku ve endişe ile yaşadıklarını, mü'minlerle olan diyaloglarını beyan etmiştir. Ayrıca, Allah'ı anmaya mani olan durumları, infakın gerekliliği ve ecelin geciktirilemeyeceğini âyetler ışığında ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the surah of Munafikun which consists of eleven verses. It is aimed to explain the concepts and topics covered in the surah in the light of tafsir and esbab-ı nuzul books. Our study revealed that how hypocrites can be such liers and two-faced, how they live in fear and anxiety throughout their lives and the dialogues with believers. In addition, in the light of the verses, it has been presented that, the situations which prevent to remember Allah, the necessity of the help, and the death cannot be delayed.