An investigation about how human resources management influences innovative behaviors of individuals
İnsan kaynakları politikalarının çalışanların yenilikçi iş davranışı üzerine etkisinin incelenmesi
- Tez No: 498846
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELA ÜNLER ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı, İKY'nin yenilikçi çalışma kültürü ve çalışanların yenilikçi iş davranışları üzerindeki etkisi ile yenilikçi iş kültürünün yenilikçi iş davranışları üzerindeki etkilerini tespit etmektir. Literatür, İKY uygulamaları, yenilikçi iş kültürü ve yenilikçi iş davranışları için incelenmiş ve özetlenmiştir. İKY uygulamalarından işe alım, eğitim, performans değerlendirme, geliştirme ve ödüllendirme incelenmiş ve özetlenmiştir. Yenilikçi iş kültürü faktörleri olarak iş tasarımı, iletişim, iş ortamı ve katılımcılık incelenmiştir. Yenilikçi iş davranışı dört boyutta gözden geçirilmiştir; fırsat araştırması, fikir üretimi, fikir paylaşımı ve fikir gerçekleştirme. Veriler elektronik posta ile iletilen anketler yoluyla toplanmış ve en az sekiz farklı sektörden toplam 120 kişi tüm soruları yanıtlanmıştır. Belirleme etkilerini test etmek için doğrusal regresyon analizi kullanılmış ve ilişkileri test etmek için korelasyon analizi kullanılmıştır. İKY ve yenilikçi iş kültürü, İKY ve yenilikçi iş davranışı, yenilikçi iş kültürü ve yenilikçi iş davranışı arasındaki ilişki test edilmiştir. İKY'nin yenilikçi iş kültürü üzerindeki belirleyici etkisi önemli ölçüde ispatlanmıştır. Bu sonuca benzer şekilde, yenilikçi iş kültürünün yenilikçi iş davranışına olan belirleyici etkisi çok önemli bir şekilde ortaya konmuştur. İKY ve yenilikçi iş davranışı arasında da önemli ama görece zayıf bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to find determination effect of HRM on innovative working culture and innovative behaviors of employees and determination effect of innovative work culture on innovative work behavior. Literature is viewed and summarized for HRM practices, innovative working culture and innovative work behavior. Recruitment, training, performance appraisal, development and rewarding are viewed as HRM practices. Job design, communication, job environment and participation are covered for innovative work culture dimensions. Innovative work behavior is reviewed at four dimensions; opportunity exploration, idea generation, idea promoting and idea realization. Data is collected via online survey and 120 respondents answered all questions from at least eight different sectors. Linear regression analysis is used to test determination effects and correlations analysis is used to test the relationships. The relationships between HRM and innovative work culture, HRM and innovative work behavior, innovative work culture and innovative work behavior are tested. Determination effect of HRM on innovative work culture is examined significantly. Similar to this result, determination effect of innovative work culture on innovative work behavior is examined very significantly. It is found a significant but weaker relationship between the HRM and innovative work behavior.