Mevlânâ'nın Mesnevî adlı eserinde Hz. Musa
The Prophet Moses in Rumi's Mathnawi
- Tez No: 498915
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACI BAYRAM BAŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kur'an-ı Kerim'de yer alan peygamber kıssaları arasında en fazla bahsi geçen kıssa Hz. Musa kıssasıdır. Mevlânâ'nın Mesnevî adlı eserinde yer alan peygamber kıssaları da gözden geçirildiğinde aynı durumun söz konusu olduğu görülmektedir. Mesnevî'deki yeri bakımından Hz. Musa kıssası, tasavvufî düşüncenin ve uygulamaların esasını oluşturan argümanların yoğun bir şekilde işlendiği ana konulardan biridir. Bu nedenle Mesnevî'de Hz. Musa'yı incelemek, Mevlana'nın tasavvuf anlayışını ortaya koymak bakımından önemlidir. Mevlânâ'nın Hz. Musa kıssasına dair izahlarını ortaya koyan bu çalışma ile hedefimiz, öncelikle Mevlânâ'nın peygamber kıssaları hakkındaki özgün değerlendirmelerini tespit etmek; ardından sûfilerin peygamber kıssalarına bakış açıları ve getirdikleri irfânî yorumları açıklığa kavuşturmaktır. Bu çerçevede çalışma, bir giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Kur'ân'da ve Mesnevî'de kıssalar ile sembolik dil arasındaki ilişki incelenmiştir. İkinci bölüm, Hz. Musa'nın mucizelerine, üçüncü bölüm Hz. Musa ve hayatı boyunca irtibatlı olduğu bazı şahsiyetlere, dördüncü bölüm ise Hz. Musa'dan hareketle tasavvuf meselelerin ele alınışına ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
Among all the parables of prophets in Quran, the most mentioned one is parable of Moses. When the parables of prophets in Rumi's Mathnawi are reviewed, the same situation is also seen. According to Mathnawi, parable of Moses is one of the main topics with it's arguments which are the bases of Sufistic thought and implementation. So analyzing Moses in Mathnawi is important to reveal Rumi's understanding of Sufism. With this study that reveals Rumi's explanations about parable of Moses, our aim is firstly to determine Rumi's original consideration about parables of prophets, and then to enlighten Sufis' perspective about parables of prophets and Sufistic comments they made.