مفهوم النحو التعليمي وأثره في تعليم العربية للناطقين بغيرها: دراسة نظرية -تطبيقية
Eğitici nahvin mefhumu ve yabancılara Arapça öğretmekte etkisi: Teori-uygulama bir çalışma
  1. Tez No: 498914
  2. Yazar: MOHAMAD SADDIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SOUMIA HAJNAYEF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez, günümüz dil öğretim metotlarından olan eğitici nahiv kavramını ve eğitici nahiv için uygulamaları ele almaktadır. Bu yeni yaklaşımın tasavvurunu tam olarak ortaya koymak için tez, nahvin mahiyetinin, onu ortaya çıkaran sebeplerin neler olduğu ve tarihi süreçte nahvin nasıl geliştiği sorusundan yola çıkarak başlamıştır. Bu konu ile ilgili sosyal ve dini sebeplerin nahvin çıkmasında büyük rol oynamış olduğu, ancak İslami ilimlerin gelişmesiyle beraber nahiv de gelişip farklı bir metot ve tavır almış ve dolayısıyla nahvi ekoller arasında ihtilaf ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu durumda dilbilimciler, eser yazarken bu ihtilaflara değinmeye mecbur kalmışlar ve bu tahavvülün neticesinde Arapça öğrenmek her geçen gün zorlamıştır. Bu bağlamda Yunan felsefesi ve Aristo mantığının nahiv eserlerinde ve metotlarında etkili olduğunu görebiliriz. Bütün bunlar uzmanları Arapça grameri öğrenmek ve öğretmek için yeni bir yaklaşım ve metot aramaya sevk etmiştir. Yapılan araştırmalar, gramer kaidelerinin cümle içerisindeki işlevlerini açıklayan yeni bir şerh metodunun ortaya çıkmasına vesile olmuştur. Bu yeni yaklaşım eğitim bilimlerindeki ve dilbilimlerindeki gelişmelere dayanmaktadır. Bu iki bilimin, eğitici nahvin ortaya çıkmasında büyük tesiri vardır. Diğer taraftan tez, eğitici nahvin ortaya çıkmasında gerçek ve metotsal sebepleri ele almıştır. Bu sebepler, gerek Araplar ve gerekse Arap olmayanların öğrencilerin Arapça ve özellikle nahiv öğrenme konusundaki gördükleri zorluklarda somutlaşmaktadır. Buna ilave olarak hedef dili öğrenmedeki amaç farklılığı da bu durumu olumsuz etkilemektedir. Nitekim özellikle öğrencilerin Arapçayı öğrenmekten maksatları uzmanların maksatlarından farklıdır. Zira öğrenciler dilbilgisi öğrenirken iletişim kurabilmek için öğrenir, bu ihtilaf, ders anlatma metodunun ve ders kitabının muhtevasının farklı olmasını gerektirir. İşte bu tez, dilbilgisini kolaylaştırmak amacıyla yazılan eserleri eğitici nahvin mefhumuna göre değerlendirmektedir; bu eserlerin çoğu daha basit ve kolay görüşleri seçmek, nahiv konularını yeniden düzenlemek ve bazı gördüğü gereksiz bilgileri hazfetmekle iktifa ettikleri tespit edilmiştir. Tezin son bölümünde biz dilbilgisi dersi vermek ve anlatmak için bazı teorik ilkeler sunduk. Bu ilkelere göre uygulamalı dersler tasarladık. Bu dersleri daha sonra ilahiyat hazırlık sınıf öğrencileri ve Dini Yüksek İhtisas Merkezinden oluşan bir gruba verdik. Derslerden sonra öğrencilerin ankete verdiği cevapları tahlil ederek sonuçları tespit ettik.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the concept of functional syntax from current language teaching methods and its applications for functional syntax. To fully reveal the concept of this new approach, the thesis begins by asking what nature of the syntaxis, what the reasons that uncovered it are, and how it develops in the historical process. It is said that social and religious reasons related to this subject played a big role in the bringing out of syntax, but with the development of Islamic sciences syntaxdeveloped and got a different method and attitude and therefore the conflict between the syntaxcults started to emerge.In this case, linguists were obliged to mention these conflicts while writing a work and learning Arabic has been gotten hard day by day as a result of this alternation.In this context, we can see that Greek philosophy and Aristotelianism are effective in syntaxworks and methods.All of this has led experts to look for a new approach and method for learning and teaching Arabic grammar.Conducted researches have been instrumental in the emergence of a new method of commentary explaining the functions of grammatical bases in a sentence.This new approach is based on developments in educational sciences and linguistics.These two sciences have great influence in the emergence of functional syntax.On the other hand, the thesis deals with real and methodical reasons for the emergence of functional syntax.These reasons are embodied in the difficulties that both Arab and non-Arab learners encounter in Arabic and especially syntax learning.In addition, the difference in purpose of learning the target language also negatively affects this situation.As a matter of fact, especially the aims of students to learn Arabic are different from those of experts.Because learners learn to communicate while learning grammar, this conflict requires that the course description method and the content of the course book be different.This thesis evaluates the works written in order to facilitate grammar according to the functional syntax concept; many of these works have been found to content themselves with choosing more simple and easy views, rearranging syntax subjects, and ruling out some of the information that they regard unnecessary.In the last part of the thesis we offered some theoretical principles to teach and explain grammar.We designed applied courses according to these principles. These courses were then given to a group of theology prep students and a group from The Centre for Religious Higher Education.After the courses, we determined the results by analysing the responses of the students to the questionnaire