Nodal non-hodgkin lenfomaların T veya B lenfosit orjinli olmasına göre yeniden sınıflaması ve Bcl-2 onkoproteini ile ilişkisi
- Tez No: 49901
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
59 ÖZET Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'na 1988-1995 tarihleri arasında gönderilen nodal Non-Hodgkin lenfoma tanısı almış 95 vaka retrospektif incelenmiştir. Vakalarda hücre orjini (T veya B) immunohistokimyasal yöntemle belirlenmiş ve buna göre vakalar yemden uluslararası çalışma grubu'na göre sınıflandırılmıştır. îmmunboyama ayrıca bcl-2 onkoproteini ile de yapılmış ve vakalardaki dağılımı tesbit edilmiştir. Buna göre özellikle B hücre orjinli lenfomalarda boyanma yüzdesi daha yüksek, T hücrelilerde ise hücre maturasyonu ile bağlantılı olarak artma ve azalma gösterdiği, matür olanlarında bu boyanmanın orta düzeyde olduğu gözlenmiştir. SUMMARY CLASSİFİCATİON OF NODAL NHL WITH RESPECT TO T OR B CELL ORIGIN AND ASSOCIATION WITH BCL-2 ONCOPROTEIN Nighty-Five patients with the diagnosis of nodal NHL admittedto Pathology Department, Medical School, Atatürk Universty between 1988- 1995 were restrospectively evaluated. The cell origin (T or B type) was determined by Immunohistochemicial methood and the cases were reclassified according to National Cancer İnstitude. In addition, immunohistochemical staining was done with Bcl-2 oncoprotein and its distribution in the cases was determined. While staining was more intense in B-cell type lymphoma; as the maturation increased, staining showed descrased intensity in T-cell type lymphoma.
Özet (Çeviri)