Samsun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesine başvurmuş çocukların Denver ıı gelişimsel tarama testi sonuçlarının değerlendirilmesi
Assessment of the results of the denver ii developmental screening test of the children applied to Samsun Obstetrics and Pediatrics Hospital
  1. Tez No: 499092
  2. Yazar: DUYGU DENİZ KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHİR İĞDE, UZMAN OZAN KOÇAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Samsun Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Denver II Gelişimsel Tarama Testi (DGTT II), 0-6 yaş aralığındaki çocuklarda olası gelişimsel sorunları erkenden saptamak amacıyla en sık uygulanan, uygulanması ve yorumlanması kolay bir tarama testidir. Çalışmamızda, DGTT II sonuçlarıyla çocukların demografik özelliklerindeki mevcut riskleri ve gelişimsel gecikmeye sebep olabilecek çevresel faktörleri ve çocuklardaki sosyal, motor fonksiyonlar ve dil alanlarındaki gelişimsel geriliğin varlığını ve oranını tespit etmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Kasım 2013 - Kasım 2015 tarihleri arasında Samsun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne herhangi bir nedenle başvurmuş ve DGTT II yapılmış 0-6 yaş arası 424 çocuğun ebeveynlerine telefonla ulaşılarak demografik özellikler soruldu ve psikomotor gelişim üzerine etkileri değerlendirildi. Ayrıca tüm olgulara doğumda perinatal asfiksi ve sarılık gibi risk faktörlerinin varlığı soruldu. Bulgular: DGTT II sonuçları, cinsiyet, doğum haftası, doğum biçimi, anne sütü alma süresi, ek gıdaya başlama zamanı ve aşılarının tam olması ile ilişkili değildir (p>0,05). Hastaların %32'sinde ek hastalık vardı. DGTT II bunlardan nöbet ve sarılık varlığı, tiroit hormon düşüklüğü, düşük ağırlık ve kullanılan ilaç varlığı ile ilişkili değildir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The Denver II Developmental Screening Test (DDST II) is a practical and easily interpretable screening test for early detection of possible developmental problems in children aged 0-6 years. In this study, we aimed to determine the presence of developmental problems in social, motor, and language skills in children by using DDST II and the underlying environmental and sociodemographic risks. Material and Method: The study included 424 children aged 0-6 years and admitted to Samsun Obstetrics and Pediatrics Hospital for any reason between November 2013 and November 2015. Families were contacted by phone to gather demographic data and to evaluate their effects on psychomotor development. The presence of risk factors such as perinatal asphyxia and jaundice were also inquired. Findings: The DDST II result was not related to gender, due date, delivery type, duration of breastfeeding, time to start solid food, and immunizations. The result was not associated with presence of seizures, jaundice, low thyroid hormone levels, low weight, and medication use too. However, it was associated with perinatal asphyxia. Of the first DGTT II test results, 56.6% were abnormal. Most of these (56.6%) had delays in language skills, 21% in fine motor, 25.2% in gross motor, and 21% in social skills. A significant relationship was found between abnormal DDST II result and perinatal asphyxia. Conclusion: The most important approach in treating perinatal asphyxia is preventive care. Training the healthcare personnel, providing adequate resuscitation interventions and adequate perinatal care to infants, and identifying risky pregnancies may significantly reduce asphyxia-associated mortality and morbidity. As the largest effect was in language skills, having frequent conversations with the child and reducing the screen exposure may provide major improvements. Furthermore, although DDST II is useful, we believe that it is more accurate to repeat the tests rather than implementing once.