Effect of calcıum carbonate encapsulatıon on the oral actıvıty of CNG olıgodeoxynucleotıdes and assessment of the response of human monocytes to TLR lıgands
Kalsiyum karbonat kapsüllemesinin CNG oligodeoksinükleotidlerin oral etkinliği üzerine etkisi ve insan monositlerinin TLR ligandlarına yanıtının değerlendirilmesi
- Tez No: 499166
- Danışmanlar: PROF. DR. DİCLE GÜÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Kanser Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tümör Biyolojisi ve İmmünolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Toll benzeri reseptör (TLR) ligandları, immün yanıtları modüle eder ve immünoterapi olarak kullanılmaktadırlar. Sentetik TLR9 ligandı, CpG ODN'nin terapötik kullanımını değerlendirmek üzere tasarlanan klinik çalışmalar, parenteral yolla uygulanmalarına dayanır. Ancak oral yolla tedavi gerçekleştirilebilirse uygulama kolaylaşacaktır. Benim tezimde, oral yolla verilen serbest ve kalsiyum karbonat ile kapsüllenmiş CpG ODN'nin etkinliği, parenteral olarak uygulanan CpG ODN ile karşılaştırılmalı olarak; akut kolit, LPS ile tetiklenmiş inflamasyon ve L. monocytogenes enfeksiyon modellerinde araştırılmıştır. Sonuçlar oral yolla verilen CpG ODN'nin sistemik bağışıklıktansa, gastrointestinal bağışıklığı indüklediğini ve kalsiyum karbonat kapsüllemesinin bu davranışı önemli ölçüde değiştirmediğini göstermiştir. TLR7 / 8 ligandı R848, enterik ve sistemik L. monocytogenes enfeksiyonundan korunmak için daha etkili bir oral immün modülator olarak tanımlanmıştır. TLR7 ve TLR8 yanıtları spesifik agonistler kullanılarak insan monositleri üzerinde incelendi. Her iki agonist de, monositten makrofaja farklılaşmayı indüklerken, sadece TLR8 agonisti pro-inflamatuvar sitokin salınımına neden olabilmiştir. TLR7 ligasyonu, doza ve zamana bağlı olarak TLR8 sitokin yanıtını bloke ederken TLR2 ve 4'e etki etmedi. TLR2 ve 4 ligasyonları da sonraki TLR8 sitokin yanıtını engelledi. Kompleks TLR ligand uyarımlarının monositlere etkileri ısı ile öldürülmüş bakteriler kullanılarak araştırıldı. Monositlerin L. monocytogenes ve E. coli ile uyarımı, L. rhamnosus tarafından indüklenen pro-inflamatuvar sitokinleri azaltabilen, yüksek IL-10 salınımlı süpresif makrofajlara farklılaşmalarına neden oldu. Terapötik kullanim potansiyeline sahip olabilecek E. coli lipid ve protein ekstraktlarında bulunan süpresif molekül(ler)in tanımlanması için çalışmalar devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
Toll-like receptor (TLR) ligands modulate immune responses and have been used in immunotherapy. Clinical trials designed to evaluate the utility of CpG ODN, a synthetic TLR9 ligand, relied on parenteral routes of administration. Therapy would be simplified if these ODN could be delivered orally. My thesis compared the activity of orally delivered free and calcium carbonate encapsulated CpG ODN in murine models of acute colitis, LPS-induced inflammation and L. monocytogenes infection in comparison with parenteral CpG ODN. Results indicate that orally delivered CpG ODN induce gastrointestinal rather than systemic immunity and that calcium carbonate encapsulation does not significantly alter this behavior. The TLR7/8 agonist R848 was identified as a more effective oral immune modifier for protection from enteric and systemic L. monocytogenes infection. The differential response of human monocytes to TLR7 and TLR8 agonists was investigated. While both agonists induced monocytes to differentiate into macrophages, their activity was somewhat different. TLR8 but not TLR7 stimulation led to the production of pro-inflammatory cytokines. TLR7 ligation blocked TLR8 but not TLR2 or 4 cytokine responses in a dose and time dependent manner. TLR2 and 4 ligations also blocked TLR8 dependent cytokine responses. The effects of complex TLR ligand stimulation on monocytes was investigated using heat-killed bacteria. L. monocytogenes and E. coli stimulation induced monocytes to differentiate into suppressive macrophages characterized by high IL-10 secretion that reduced pro-inflammatory cytokine induction by L. rhamnosus. Efforts are underway to identify the suppressive molecule(s) present in E. coli lipid and protein extracts that could be of therapeutic value.