Adölesanlarda diyetin inflamatuar indeksinin inflamatuar belirteçler ve metabolik sendrom bileşenleri ile ilişkisi
The relationship between dietary inflammatory index, inflammatory markers and metabolic syndrome components in adolescents
  1. Tez No: 499167
  2. Yazar: NİLGÜN SEREMET KÜRKLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI AKYOL MUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Adölesanların genel özellikleri, beslenme alışkanlıkları ve besin tüketim durumlarının saptanarak diyetin inflamatuar indeksi (Dİİ) ile inflamasyon belirteçleri, metabolik sendrom (MetS) prevalansı ve metabolik sendrom bileşenleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapılan bu çalışmaya, T.C Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Polikliniği'ne başvuran 10-16 yaş arasındaki 343 adölesan birey katılmıştır. Bireylere sosyodemografik özelliklerini, beslenme alışkanlıklarını ile fiziksel aktivite durumlarını değerlendirmeye yönelik anket formu uygulanmış olup, antropometrik ölçümleri alınmıştır. Metabolik sendromun değerlendirilmesi amacıyla alınan kan örneklerinden açlık kan glikozu, açlık insülin ve lipit profili gibi biyokimyasal belirteçlerin dışında sedimentasyon, lökosit, CRP, TNF-α ve IL-6 gibi inflamasyon belirteçlerinin analizi de yapılmıştır. Ayrıca bireylerden alınan üç günlük besin tüketim kaydından elde edilen besin ögelerinin tüketim ortalamalarına göre Dİİ skorları hesaplanmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin Dİİ skorlarının ortalaması erkeklerde 3,9±0,65, kızlarda ise 3,5±0,87 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aged between 10-16 years, 343 adolescents who applied to Pediatric Polyclinic in T.R. University of Health Sciences Antalya Training and Research Hospital participated in this study which aimed to detect general characteristics, dietary habits, food consumption and dietary inflammatory index (DII) of adolescents and to determine the relationship between DII and inflammation markers, metabolic syndrome prevalence and metabolic syndrome components. A questionnaire form was used to evaluate participants' sociodemographic status, dietary habits, physical activity levels and their anthropometric measurements were taken. Biochemical parameters such as fasting glucose, fasting insulin and lipid profile were analyzed for the evaluation of metabolic syndrome based on the blood samples taken. Analysis of inflammation markers such as sedimentation, leucocyte, CRP, TNF-α and IL-6 were also performed. In addition, DII scores were calculated based on energy and nutrient intakes obtained from the individuals' three-day food consumption records. The average of DII was 3.9±0.65 in boys and 3.5±0.87 in girls.