Ratlarda takrolimus kaynaklı böbrek ve karaciğer toksisitesine karşı silimarinin koruyucu etkisinin araştırılması
Investigation of the protective effect of silimarin against tacrolimus-induced renal and liver toxicity in rats
  1. Tez No: 499183
  2. Yazar: FUNDA TERZİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Patoloji, Veteriner Hekimliği, Pathology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüzde yaygın olarak yapılmakta olan organ nakillerinden sonra uzun süre kullanılan immünosüpresif ilaçların yan etkilerine karşı çeşitli antioksidanlar kullanılmaktadır. Bu çalışma ile sık kullanılan immünosüpresif etken olan takrolimusun ratlarda böbrek ve karaciğerde neden olduğu toksisiteye karşı silimarinin koruyucu etkisi histopatolojik, in situ TUNEL ve biyokimyasal yöntemlerle araştırılmıştır. Çalışmada 46 adet, 8 haftalık sağlıklı dişi rat kullanıldı ve çalışma 6 hafta süreyle yapıldı. I.Kontrol Grubu; sadece pelet yemle beslendi. II. Tak Grubu; 1 mg/kg/gün takrolimus İP uygulandı. III. Sli 100 Grubu; Silimarin 100 mg/kg/gün oral; IV. Tak + Sli 100 Grubu; 1 mg/kg takrolimus İP ve silimarin 100 mg/kg/gün oral uygulandı. V. Sli 200 Grubu; Silimarin 200 mg/kg/gün oral; VI. Tak + Sli 200 Grubu; 1 mg/kg/gün takrolimus İP ve silimarin 200 mg/kg/gün oral uygulandı. Takrolimusun İP uygulandığı Tak Grubu ratlarda canlı ağırlık artışının Kontrol Grubuna göre düşük olduğu belirlenmiştir. Histopatolojik değişiklikler Kontrol Grubunda 1 olmak üzere lezyonun şiddetine göre 2, 3 ve 4 rakamı ile skorlandı.
Özet (Çeviri)
Various antioxidants have been used against the side effects of long-term immunosuppressive drugs after organ transplants which are widely performed today. In this study, the protective effect of silymarin against renal and hepatic toxicity of tacrolimus, a common immunosuppressive agent, were investigated by histopathological (H&E) and in situ TUNNEL and biochemical methods. In the experimental study, 8 weeks old, 46 healthy male rats were used. It was done for 6 weeks. Group I, Control: only the pellet was fed. Group II: Tak; 1 mg / kg / day tacrolimus was intraperitoneally (IP) administered. Group III: Sli 100; Silymarin 100 mg / kg / day peros, Group IV: Tak + Sli 100 ; 1 mg / kg tacrolimus (IP) and silymarin 100 mg / kg / day peros were administered. Group V. Sli 200; Silymarin 200 mg / kg / day (peros); Group VI. Tak + Sli; 1 mg / kg tacrolimus (IP) and silymarin 200 mg / kg / day (peros) were administered. Live weight gain was lower in Tak Group which tacrolimus applied IP than rats in control group. Histopathologic changes were scored by the number of 1 (group control) 2, 3 and 4 according to the lesion severity.