Süt ineklerinde erken gebelik teşhisi amacıyla kan ve sütte kullanılan pags(pregnancy assocıated glıycoproteins) testinin değerlendirilmesi
Evolati̇on of the pags(pregnancy associ̇ated glycoprotei̇n) test which i̇s used for early pregnancy di̇agnosi̇s i̇n blood and mi̇lk i̇n dai̇ry cattle
- Tez No: 499182
- Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN ALİ DİNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Sunulan araştırmada,süt ineklerinde kan ve süt örneklerinde PAGS-ELİSA düzeyinin erken gebelik teşhisindeki etkinliklerinin değerlendirilmesi ve karşılaştırılması amaçlandı. Yaşları 3-7 arasında değişen gönüllü bekleme süresini tamamladıktan sonraki ilk doğal östrüslerinde tohumlanan ve tohumlama sonrası 18-24 günlerde östrüsları geri dönmeyen 229 baş inek materyal olarak kullanıldı. Erken gebelik teşhisi amacıyla tohumlama sonrası 29. günde ultrasonik muayene yapıldı ve PAGS düzeyini belirlemek için aynı gün kan ve süt örnekleri alındı. Kan ve süt örneklerinde PAGS düzeyi ticari ELİSA kitleri (DG29 Agrilab-TR ve IDEXX Milk Pregnancy Test-DIAGEN AŞ-TR) kullanılarak belirlendi. Ultrasonik muayene referans test olarak kullanıldı. Kan ve süt PAGS-ELİSA testinde duyarlılık, özgüllük, gebe ve gebe olmayanları gösterme ve doğruluk oranlarının sırasıyla %93.4, %100,%100,%93.7,%96.7 ve %92,%100,%100,%91.7,%95.8 olduüu bulundu ve her iki test de uyumluluğun mükemmel olduğu gözlendi(k=0.935 ve 0.919). Kan ve süt PAGS-ELİSA testlerinin geçerliliği sırasıyla %96.66 ve %95.75 olarak bulundu. Yanlış negatif olanları kan PAGS-ELİSA testinde %66.6, süt PAGS-ELİSA testinde %8 olarak bulundu. Yanlış negatiflerin embriyonik ölümlerden kaynaklandığı düşünüldü. Sonuç olarak, kan PAGS-ELİSA testinin yanı sıra süt PAGS-ELİSA testinin de süt ineklerinde erken gebelik teşhisinde güvenilir bir test olduğu kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
It was aimed to evaluated and compare the effectiveness of PAGS level in blood and milk specimens in the early pregnancy diagnosis in dairy cows. A total of 229 Holstein cows, aged 3-7 years old, inseminated in the first natural oestrus after complated the voluntary waiting period and not returning their oestrus at 18-24 days after insemination were used as a material. Ultrasonographic examination was performed on the 29th day after insemination to diagnose of the early pregnancy, and blood and milk samples were collected on the same day to determine PAGS level. PAGS levels in blood and milk samples were measured using commercial ELİSA kits (DG29/Agrilab-TR and IDEXX Milk Pregnancy test/DİAGEN AŞ-TR). Ultrasonic examination was used as reference test. The sensitivity, specificity, predictive values and accuracy rates of blood and milk PAGS-ELİSA test were found to be 93.4%,100%, 100%, 93.7%, 96.7% and 92%, 100%, 100%, 91.7%95.8, respectively and the compliance was excellent in both tests according to the Kappa values(k=0.935 and 0.919 respectively). The overall validity of both tests were find out 96.66% and 95.75% respectively. The false negative rates were found as 6.6% in the blood PAGS-ELİSA test and 8% in the milk PAGS-ELİSA test. The false negative results were thought to be caused by embryonic deaths. It was cocluded that milk PAGS-ELİSA test in reliable test as well as blood PAGS-ELİSA test for early pregnancy diagnosis in cows.