Tüberküloz plörezide bilgisayarlı toraks tomografisi (BTT) bulguları
Computerized tomographic findings of tuberculous pleurisy
- Tez No: 49930
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET COŞKUNSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Plevra toraks içinde lokalize olmasına rağmen TB plörezi ekstrapulmoner TB olarak kabul edilir.Dünyanın bir çok bölgesinde plevral effüzyonun en sık nedenlerinden biridir. Kliniğimize Şubat 1993-Mayıs 1996 tarihleri arasında yatırılarak tetkik ve tedavi edilen, klasik plevra TB'lu 31 hastaya komputerize toraks tomografisi çekilerek; plevral, hiler- mediastinal, parankimal ve diğer lezyonlar araştırıldı. Hastaların 22'si erkek, 9'u kadın, en genç hasta 15, en yaşlı hasta 72 yaşında ortalama yaş 33.26 olarak saptandı. En sık semptomları öksürük, yan ağrısı, nefes darlığıydı. Sedimantasyon 2 olgu dışında tümünde yüksek kaydedildi. Bir olguda mainin görünümü serohemorajik diğerlerinde seröfibrinözdü, ortalama 1249 cc mai boşaltıldı. Tüberkülin deri testi yapılan 10 olgunun tümünde endurasyon 10 mm'nin üzerinde kaydedildi. 11 olguda balgamda ARB bakıldı, hiçbirinde görülmedi. 8 olgunun plevral maisinde ARB bakıldı ve kültür yapıldı, birinin kültüründe üreme oldu. Biri dışında tüm olgulara biopsi yapıldı,27'sinde histopatolojik tanı kondu, diğerlerinde klinik ve radyolojik olarak TB plörezi düşünüldü. Plevral sıvı olguların % 35.4'ünde sağda, %41.9'unda solda, % 22.5'inde bilateral olarak saptandı.% 57'sinde hafif.% 34.2'sinde orta, % 7.8'inde masif effüzyon görünümü mevcuttu. Ateş 21 olguda yüksek saptandı. Computerize toraks tomografisinde plevral bulgular;%100 plevral effüzyon, %45.1 plevral kalınlaşma, %6.4 plevral kalsifikasyon,%19.3 fissürde mai, %25.8 fissür kalınlaşması saptandı. Hiler- mediastinal değişiklikler olarak; %6.45 hiler kaisifiye olmayan LAP, %19.35 mediastinal kalsifiye olmayan ve %3.22 kalsifiye LAP görüldü. Parankimal değişiklikler olarak %48.3 kompressif değişiklikler, %19.3 konsolidasyon, %19.3 fibrotik değişiklikler, %3.2 kaviter infiltrasyon, %9.6 hava yolu ile ilgili değişiklikler, %3.2 mikronodüler infiltrasyon, %6.4 bilateral apikal infiltrasyon saptandı Diğer lezyonlar; %3.2 perikardial mai, %3.2 soliter pulmoner nodul, %9.6 mediastende itilme, %9.6 54akciğer volümünde azalma, %3.2 subplevral amfizem, %3.2 fokal hava kistleri görüldü. Sonuç olarak klasik plevra TB'unda CT ile rutin grafilerde görülmeyen lezyonlar saptanabilir, özellikle kaviter infiltrasyon, apikal infiltrasyonlar öncellikle TB'u düşündürür. Diğer lezyonların özgüllüğü azdır. Hiler-mediastinal LAP primer enfeksiyonun delili olarak kabul edilebilir ve klasik plevra TB'u geç primer enfeksiyondan 3-12 ay sonra oluşur. CT ile parankimal lezyonların saptanması, torakotomi ve otopsi ile bu lezyonların görülmesi TB plörezide temeldeki lezyonun bir parankim TB'u olduğunu gösterir.TB plörezi bu nedenle parankim TB'nun bir refakatçisi olarak kabul edilip tedavisinin yapılmasını öneriyoruz. 55
Özet (Çeviri)
SUMMARY Although pleura localised in thorax Tuberculous pleurisy is accepted as extrapulmonary TB. It is one of the most frequent causes of pleural effusion in most parts of the world. Computed thorax tomography of 31 patients with classic pleural TB, admitted to our clinic between February 1993- May 1996 in order to be examined and treated, was taken, and pleural, hilar-mediastinal, parenchymal and other lesions were investigated. Of the patients, 22 male and 9 female, the youngest was 15 years old, while the oldest was 72 years old.The mean age was determined as 33.26. The most frequent symptoms were caughing, pleuritic pain.dyspnea. Sedimentation was recorded to be high in all cases except for two.The appearance of fluid was serosanguinous in one case, and serofibrinous in the others. On average, 1249 cc of fluid was emptied. Induration was recorded above 10 mm in all of 10 cases in whom tuberculin skin test was performed. In sputum of 1 1 cases, ARB was searched, and it was not found. ARB was examined in pleural fluid of 8 cases and cultured; it was grown only in the culture of one case. Biopsy was performed in all cases except one.Histopathological diagnosis was made in 27 patients. In the others, TB pleurisy was considered clinically and radiologically. Pleural fluid was found in the right side in 35.4% of the cases, in the left in 41.9% and bilateral in 22.5%. In 57% of the patients, small amount effusion appearance was present, medium in 34.2% and massif in 7.8%. Fever was found to be high in 21 cases. Pleural findings in computed thorax tomography; 100% pleural effusion, 45.1% pleural thickening, 6.4% pleural calcification, 19.3% fluid in fissure, 25.8% fissure thickening were determined. As hilar-mediastinal changes; 6.45% hilar non-calcified LAP, 19.35% mediastinal non-calcified and 3.22% calcified LAP were detected. As parenchymal changes, 48.3% compretional changes, 19.3% consolidation, 19.3% fibrotic changes, 3.2% cavitary infiltration, 9.6% airway-related changes, 3.2% micronodular infiltration, 6.4% bilateral apical infiltration were determined. As the other lesions, 3.2% 56pericardial fluid, 3.2% solitary pulmonary nodule, 9.6% mediastinal shift, 9.6% reduction in lung volume, 3.2% subpleural emphysema and 3.2% focal air cysts were observed. As a result, those lesions that are not seen in routine graphies can be determined by CT in classic pleura TB. Apical infiltrations, especially cavitary infiltration, bring TB in mind. The specificity of other lesions is low. Hilar- mediastinal LAP may be accepted as an evidence of primary infection, and classic pleura TB occurs 3-12 months after late infection. Determination of parenchymal lesions by CT, and detection of these lesions through thoracotomy and autopsy show that the main lesion in TB pleurisy is a parenchymal TB. We, therefore, suggest that TB pleurisy should be accepted as secondary to parenchymal TB and be treated. 57