Akciğer enfeksiyonlarına protected specimen brushing yöntemiyle tanısal yaklaşım
- Tez No: 49931
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ METİN GÖRGÜNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
II ÖZET immünsüprese hastalarda gelişen pnömoni yaşamı tehdit eden önemli bir faktördür. Bu hastalarda klinik ve radyolojik bulgular ile noninvaziv teknikler sıklıkla tam koydurucu olmadığından, değişik etyolojik ajanların belirlenmesinde invaziv tanısal işlemler gereklidir. Çalışmamızın amacı, özellikle immünsüprese hastalarda ortaya çıkan akciğer enfeksiyonlarında protected specimen brushing tekniğini kullanarak, bölgesel farklılıklar gösterebilen etyolojik ajanların bir profilini belirleyebilmek, işlemin tanısal değerini ve tedaviye katkısını araştırmak ve son olarak hasta basma düşen maliyet göz önüne alınarak ülkemiz şartlarında uygulanabilirliğini ortaya koymaktır. Çalışma, immünsüpresyon zemininde pnömoni geliştiği düşünülen 25 hasta ile pulmoner enfeksiyon bulguları olmayan 10 hasta içeren kontrol grubu üzerinde gerçekleştirildi. Protected specimen brushing işlemi ile elde edilen materyalde gerekli mikrobiyolojik inceleme yapılarak, kültürde >103 CFU/ml üreme enfeksiyon etkeni olarak kabul edildi. Uygun antibiyotik diskleri kullanılarak antibiyogram yapıldı. Ayrıca uygulanan işlemin hasta basma getirdiği ek maliyet hesaplandı. Çalışmamızda protected specimen brushing işleminin sensitivitesi % 64, spesifisitesi % 77, pozitif prediktif değeri % 82, negatif prediktif değeri % 55 ve tanısal doğruluğu da % 68 olarak bulundu. İşlemin hasta basma yaklaşık 14.800.000 TL'lik bir ek maliyet getirdiği saptandı. Sonuç olarak, protected specimen brushing tekniğinin immünsüprese hastalarda gelişen pnömonilerin tanısında kolay uygulanabilir ve faydalı bir yöntem olduğunu, ancak ülkemiz koşullarında pahalı bir işlem olması nedeniyle özellikle iyi seçilmiş olgularda tercih edilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
in SUMMARY Pneumonia developing in immunosuppressed patients is an important life- threatening factor. Invasive diagnostic procedures are needed in the determination of various etiologic agents since clinical, radiological and noninvasive techniques are frequently not sufficient. The aim of this study was to investigate, by using protected specimen brushing technique in immunosuppressed patients with respiratory infections, the profile of etiologic agents that may show regional variabilities, the diagnostic value of the procedure and its utility in our country with respect to cost per patient. The study was carried out in 25 patients with immunocompromised-based pneumonia and in 10 healthy subjects as the control group. Bacterial count of 103 CFU/ml or more in culture samples obtained by protected specimen brushing technique was accepted as an infectious agent. Antibiograms were made by using appropriate antibiotic discs. Additionally, the cost of this procedure per patient was counted. In this study, sensitivity of protected specimen brushing technique was 64 %, specificity 77 %, positive predictive value 82 %, negative predictive value 55 % and diagnostic accuracy 68 %. The additional cost per patient being applied this procedure was calculated as approximately 14.800.000 T.L. As a result, we think that protected specimen brushing technique is useful and easy to perform in the diagnosis of pneumonia developing immunosuppressed patients, but since its cost is high in the conditions of our country, this technique must be used in selected cases.