Malign plevral effüzyonlarda tümör belirleyicileri olarak cyfra 21-1, CEA ve NSE'ın ayırıcı tanıdaki değeri
  1. Tez No: 49937
  2. Yazar: ERGUN TOZKOPARAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OLGAÇ SEBER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı malign plevral eflüzyonların ayırıcı tanısında serum ve plevra sıvısında Cyfra 21-1, CEA ve NSE ölçümlerinin değerini araştırmaktır. Otuz altı malign plevral efrüzyonlu ve 20 benign plevral efrüzyonlu hastanın plevra sıvıları ve serumlarında Cyfra 21-1, CEA ve NSE ölçümleri radyoimmünoassay kitîeriyle yapıldı. Malign plevral eflüzyonların 27'si torasik tümörlere bağlıydı, 9'u ise metastatik malign plevral eflüzyondu. Malign plevral efrüzyonlu grupta Cyfra 21-1 (serum:13.65±29.03; plevra: 40.10+33.05 ng/ml), CEA (serum: 25.19±43.43; plevra: 51.51+92.11 ng/ml) ve NSE'nin (serum: 20.91±33.77; plevra: 17.92+36.66) ortalama serum ve plevra sıvısı düzeyleri, benign plevral efrüzyonlu gruba göre istatistiksel olarak anlamlıydı. Malign plevral eflüzyonların tanınmasında plevra sıvısı Cyfra 21-1'in sensitivitesi %61, CEA'nin %50 ve NSE'm %13; serum ölçümlerinin sensitiviteleri ise sırasıyla %55, %36 ve %27 bulundu. Her üç tümör belirleyicisi birlikte değerlendirilip veya plevra sıvısı sitolojik incelemesiyle kombine edildiğinde tamsal değerler arttı. Çalışma kapsamına alman malign plevral eflüzyonların ayırıcı tanısı en iyi, sitolojik incelemeyle kombine edilerek, plevral Cyfra 21-1 ve CEA (spesifite: %90, sensitivite: %88) veya plevral Cyfra 21-1, CEA ve NSE'm (spesifite: %90, sensitivite: %91) birlikte analiz edilmesiyle yapıldı. Bu sonuçlar sitolojik incelemeyle beraber değerlendirildiğinde plevral Cyfra 21-1 ve CEA ölçümlerinin plevral eflüzyonlarda malignite olasılığının belirlenmesinde tamsal değerinin oldukça yüksek olduğunu göstermiştir. 38
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study was to assess the utility of serum and pleural fluid determinations of Cyfra 21-1, CEA and NSE in differential diagnosis of malignant pleural effusions. Cyfra 21-1, CEA and NSE were quantified by radioimmuassay kits in sera and pleural fluid samples of 36 patients with malignant pleural effusions and 20 with benign ones. Twenty- seven of the malign efiusions were related to toracic neoplasms and the other 9 patients had metastatic pleural efiusions. The mean serum and pleural levels of Cyfra 21-1 (13.65±29.03 and 40.10+33.05 ng/ml), CEA (25.19+43.43 and 51.51+92.11 ng/ml) and NSE (20.91+33.77 and 17.92+36.66 ng/ml) in the patients with malignant pleural effusions were significantly higher than those of the control group (Cyfra 21-1:1.30+4.18 and 11.71±25.10 ng/ml,; CEA:2.94+3.96 and 2.63+1.7 ng/ml, and NSE:8.73±6.07 and 6.69+6.33 ng/ml). The sensitivities of Cyfra 21-1, CEA and NSE determinations in diagnosis of malignant effusions were 61%, 50% and 13% respectively and those of serum levels were 55%, 365 and 27% respectively. When they are analysed together and associated with cytologic examination, discriminative diagnostic values increased. Malignant origin of a pleural effusion was best diagnosed by combined analyses of pleural Cyfra 21-1 plus CEA (specificity: 90%, sensitivity: 8 8%) and pleural cyfra 21-1 plus CEA and NSE levels (specificity: 90%, sensitivity: 91%) in association with cytologic examination. These results have demonsrated that serum and pleural levels quantification of Cyfra 21-1 and CEA in association with cytologic examination has significant value in diagnosis of malignant pleural effusions. 39