Legionella pneumophila'nın yüzeyde zenginleştirilmiş raman saçılmasına dayalı hızlı, hassas ve doğru tanısı için yöntem geliştirilmesi
Development of a method for fast, sensitive and accurate detection of Legionella pneumophila based on surface enhanced raman scattering
- Tez No: 499459
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KAHRAMAN, DOÇ. DR. İBRAHİM HALİL KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Mikrobiyoloji, Chemistry, Microbiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yüzeyde zenginleştirilmiş Raman saçılımı (YZRS) biyolojik yapıların tespiti ve tanımlanması için güçlü bir tekniktir. YZRS dayalı immunoassay yöntemleri, özellikle bakterilerin spesifik tespiti ve tanımlanması için kullanılmaktadır. Bu çalışmada Legionella pneumophila'nın tespiti için yeni bir YZRS'ye dayalı immünobiosensör geliştirildi. İlk olarak, YZRS substratı, derişik yuvarlak gümüş nanoparçacıkların (AgNPs) bir cam slayt üzerine iletim derleme yöntemi kullanılarak biriktirme suretiyle hazırlandı. İkinci olarak, yüzey 4-aminotiyofenol (4-ATP) ile modifiye edildi. 4-ATP, sadece L. pneumophila için antikorun yüzeye bağlamak için değil, aynı zamanda Raman piklerinin frekansındaki değişiklikleri izlemek için de kullanıldı. Daha sonra antikor, 4-ATP ile modifiye edilmiş yüzeye amid bağı ile bağlandı. Son olarak, modifiye edilmiş yüzey, bakterilerle inkübe edildi ve yüzeylerden YZRS spektrumları elde edildi. Bakterileri tespit etmek için 4-ATP molekülünün Raman piklerinin frekanslarındaki değişiklikler izlendi. Sonuçlar, L. pneumophila'nın, 4-ATP molekülünün Raman piklerinin frekanslarında meydana gelen değişikliklere dayanarak YZRS'ye dayalı immünobiosensör ile tespit edebileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Surface-enhanced Raman scattering (SERS) is a powerful technique for detection and identification of biological structures. SERS-based immunoassay methods are mostly used for the specific detection and identification of bacteria. In this study, a novel SERS-based immunobiosensor for detection of Legionella pneumophila was developed. First, SERS substrate is prepared by deposition of concentrated spherical silver nanoparticles (AgNPs) on a regular glass slides using convective assembly method. Second, the surface was modified with 4-aminothiophenol (4-ATP). 4-ATP was used not only to bound the antibody for L. pneumophila to the surface but also to monitor the changes in frequency of Raman peaks. Then the antibody is bound to the 4-ATP modified surface through amide bond. Finally, the modified surface is incubated with the bacteria and obtained SERS spectra from the surfaces. The changes in frequency of Raman peaks of 4-ATP molecule was monitored to detect the bacteria. The results demonstrated that, L. pneumophila can be detected with SERS-based immunobiosensor based on changes in frequency of Raman peaks of 4-ATP molecule.