Hemoglobinlerin HPLC yöntemi kullanılarak incelenmesi
  1. Tez No: 4995
  2. Yazar: EROL ÖMER ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEŞ YÜREGİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
.ÖZET Iînsan hemoglobinlerinin ayrımı ve miktar tayininde kromatografik yöntemler artan oranda önem kazanmaya baş lamıştır. Son yallarda; protein yapılarının incelenme sinde yüksek basınçlı sıvı kromatografisiÇHPLC) yöntemi yoğun olarak kullanılmaktadır. Bir hemoglobin anomalisini tanımlayabilmek amacı ile selüloz asetat elektroforezi, HbA2 ve HbP miktar tayini, in vitro globin zincir sentez oranı gibi hematolojik la- boratuaıf, tetkiklerinin yapılması gereklidir. Bu yöntem ler zaman alıcı ve el hatası üretmeye eğilimli yöntemler olması nedeni ile, belirtilen bu yöntemleri basitleştiren ve rutin uygulamaya elverişli olan HPLC yöntemini.önermek teyiz. Çalışmamızda; HbA, HbS, HbF ve HbAp gibi hemoglobin tiplerinin karakterize edilebilmesini optimize ederek, rutin poliklinik uygulamalardaki HPLC sisteminin yarar larını, bir zayıf ânyön değiştirici kolon olan TSK DEAE 3SW(lKB-Bromma) kolonu kullanarak tartıştık.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Chromatographic procedures have“become increasingly important for the separation and quantitation of human hemoglobin variants in ”blood. In recent years; high performance liquid chromatography(HPIC) is commonly used for the investigation of protein structures. To identify the type of hemoglobin abnormalities, it is necessary to carry out many hematologic laboratory tests like cellulose acetate electrophoresis, HbAp and HbF quantifications, in vitro globin chain synthesis ratio. Since these procedures are time-consuming and manual error productive, we proposed the application of HPLC. system for the routine purposes which simplifies the whole laboratory procedures mentioned above. In our proposal; we optimized the separation of hemoglobins like HbA, HbS, HbF and HbA2 and discussed the benefits of the HPLC system for routine policlinic application by using a weak anion exchanger TSK DEAE 3SW (LKB-Bromma) column.