Çok yönlü tekerleklere sahip bir çatallı yükleyicinin tasarımı ve kontrolü
Design and control of a forklift with omni-directional wheels
- Tez No: 499502
- Danışmanlar: PROF. DR. METE KALYONCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çok yönlü tekerlekli araçlar, günümüzde birçok alanda kullanılmaktadır. Endüstri, sağlık, özel bakım gibi alanlarda kullanıldığı görülmektedir. Bu çalışmada ise, mobil araçta kullanılan çok yönlü tekerleğin yön kontrolünü sağlayan hareket parametrelerinin incelenmesi amacıyla matematiksel bir model geliştirilmiş, mekanik analizleri yapılmış ve prototipleme çalışması tamamlanmıştır. Geliştirilen matematiksel model MATLAB/ Simulink ortamına aktarılmıştır. MATLAB/Simulink'de oluşturulan algoritmaya gerekli parametrelerin girilmesi ile mobil aracın istenilen rotada ilerlemesi benzetim modelinde takip edilmiş ve alınan geri bildirimlerle benzetim modelinin gerçeğe yakınlığı artırılmıştır. Sistem X ve/veya Y eksenlerinde öteleme, Z ekseninde ise dönme hareketi yapmaktadır. Solidworks'te oluşturulan CAD model, simulink ortamında hareketlendirilmiştir. Analiz için gerçek çatallı yükleyicideki değerler ve CAD modelin özellikleri harmanlanmış ve girilen her hız değeri için elde edilen konum istenilen duruma en yakın biçimde hesaplanmıştır. Düz kinematiğe etki eden hızların sistemin dinamiğine olan etkisi gözlemlenmiş ve analiz edilmiştir. Prototip üretildikten sonra her hareket için giriş ve çıkış parametreleri elde edilmiş, bu veriler kullanılarak grafikler oluşturulmuş ve karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Omni-directional vehicles used in many areas such as industry, hospitals, special care. In this paper, mathematical model is developed and tested in simulink. Some parameters used in the simulink block diagram and behaviour of the mecanum wheeled robot is investigated and simulated. Vehicle made translational motion in X and/or Y planes and rotational motion in Z plane. The CAD model's motion activated in Simulink which is created in SOLIDWORKS. For analysis, parameters in real forklift vehicle and small CAD model is combined and obtained position in 3D space and related velocity value calculated in best manner. Effect of velocity values that are input of forward kinematics investigated in dynamics of system. This effect has seen in scopes in simulink and simmechanics.After build a prototype input and output parameters taked and shown ın a graphic to compare the results.