RFID based access and control system with raspberry PI
RFİD tabanlı raspberry PI ile güvenlik ve erişim kontrol sistemi
- Tez No: 499505
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL SUNGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüzde dünyadaki tüm ülkelerin ortak sorunu terör olayları ve onlara karşı alınan tedbirlerdir. Ülkeler, kurumlar ve kuruluşlar tarafından karşılaşılan güvenlik tehditlerine karşı otomatik tanımlama ve erişim kontrol sistemi uygulanması için çalışmalar yapılmaktadır. RFID, Radyo Frekansı Kimliği, güvenlik, varlık takibi, kişi izleme, envanter tespiti, erişim kontrolü uygulaması gibi çeşitli uygulamalar için uygulanabilen ucuz bir teknolojidir. RFID teknolojisi, otomasyon sistemlerinin bir parçası olarak çeşitli kuruluşlar tarafından yaygın olarak kullanılan olgun bir teknolojidir. Bu çalışmada, güvenlik amacıyla otomatik bir kontrol noktası sistemi tasarlanmıştır. Bu sistem, kişi ve ürünleri Ultra Yüksek Frekans-Radyo Frekans Tanımlama (UHF-RFID) yöntemiyle tanımlamak için tasarlanmıştır. Elde edilen bilgileri işlemek ve gerekli sinyali kontrol sistemine göndermek için Raspberry PI-3 mikrobilgisayar ve çevre birimleri kullanılmıştır. Ayrıca, yetkili kişilerin bilgilerini saklamak, silmek veya düzenlemek için Microsoft Azure ve web uygulaması kullanmıştır. Sistem; pasif alıcılar kullanılarak RFID okuma yöntemi ile elde edilen verilerin Web üzerindeki bir veri tabanında kayıtlı olan verilerle karşılaştırılması suretiyle çalışmaktadır. Elde edilen verilerle veri tabanındaki veriler uyumluysa, mikroişlemciye kontrol sinyali gönderilerek kontrol noktası açılacaktır. Alınan sinyaller veri tabanındaki sinyallerle uyuşmuyorsa, kontrol noktası kilitli kalmaya devam edecek ve sesli ikaz verilecektir. Ayrıca bir Wi-Fi bağlantı modülü üzerinden gerekli kişilerin cep telefonlarına bir uyarı mesajı gönderilecektir. Yapılan simülasyonlarda başarılı olduğu görülen bu sistem, kontrol/güvenlik noktalarında kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Today, the common problems of all the countries in the world are terrorist incidents and measures taken against them. A work has been devised so that an automatic identification and access control system can be implemented from the security threats that countries, institutions and organizations face. RFID, Radi0 Frequency Identificati0n is a cheap techn0l0gy, can be applied to many applicati0n like security, pe0ple tracking, invent0ry and g00ds detection, accessing contr0l application. RFID techn0l0gy is a mature techn0logy widely depl0yed by vari0us 0rganizati0ns as part of automati0n systems. In this work, an automatic control point is designed for safety purposes. In this system, it is designed to identify people and products from a distance by Ultra High Frequency - Radi0 Frequency Identificati0n (UHF-RFID) method. Where Raspberry PI-3 microcomputer and peripherals are used to process the obtained information and send the necessary signal to the control system. Also, we used Microsoft Azure and web-application to store, delete or edit the Authorized people's information. The operation of the system is starting from the passive receivers, reads the RFID tag and this data is compared with the data that loaded on the database of Microsoft Azure. If the obtained data is compatible with the comparison data that in the database, the microprocessor is provided with the control signal and the switching point is opened. If the received signals do not match the signals in the database, the system control point is locked and audible. Behind this is a Wi-Fi connection module which sends a warning signal to the mobile phones of the required persons. As a result of the tests made, it was seen that the system was successful. Thus, the system can be used at the control points.