Dallı darı tarımında mekanizasyon özelliklerinin belirlenmesi
Determination of mechanization properties in switchgrass (Panicum virgatum L.) agriculture
- Tez No: 499504
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER MARAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada; 114 O 941 nolu TÜBİTAK projesi kapsamında Türkiye'de ilk defa mekanizasyonu yapılan Dallı darı (Panicum virgatum L.) bitkisinin üretimindeki mekanizasyon özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, Toprak Su ve Çölleşme İle Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne ait deneme alanlarında yürütülmüştür. Pulluk ile toprak işleme, arkasından tohum yatağının hazırlanmasında yatay milli rotovatör + döner tırmık kombinasyonu kullanılarak, daha sonra düz merdane çekilerek toprak ekim işlemine hazır hale getirilmiş olup, ekimde ise küçük tohumları ekebilen pnömatik hassas ekim makinası kullanılmıştır. Üç Tekerrürlü yapılan bu araştırmada 3 adet dallı darı çeşidi( Kanlow, Shawne ve Cave In Rock) kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen sonuçlara göre toprak işleme ile hasada kadar devam eden uygulamalarda yakıt tüketimleri toprak işleme, ekim ve hasat için sırasıyla 5,89-0,476-0,538 l/da olarak hesaplamıştır. Tarla filiz çıkış değerleri incelendiğinde en yüksek tarla filiz çıkışı % 78,88 ile Kanlow çeşidinde, en düşük ise 31,77 ile Shawne çeşidinde elde edilmiştir. Uygulamada alınan verilere göre MED ve ERI değerleri incelendiğinde sırasıyla 10,73-12,25-13,07 gün ve 6,61-2,32-4,59 adet/m.gün arasında değiştiği görülmüştür. Çalışmada; Kanlow, Shawne ve Cave In Rock çeşitleri için yeşil ot verim değerleri sırasıyla 5566, 3046 ve 3666 kg/da arasında elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the determination of mechanization characteristics in the production of the plant of the Panicum virgatum L. was intended within the scope of TÜBİTAK project no. 114 O 941for the first time in Turkey. The study was carried out at trial sites belonging to the Karapınar Soil, Water and Desertification Research Institute Directorate. Soil was made ready by cultivating with plow and then using horizontal rotovator + rotary rake combination in the preparation of seed bed followed by pulling flat rollers and pneumatic delicate planting machine was used for cultivation small seeds. In this three-recurrent study, three different varities of Switchgrass (Kanlow, Shawne, Cave In Rock) were used. According to the results obtained in the study, the consumption of fuel consumed in soil application and as far as the harvest was 5,89-0,476-0,538 l / da for tillage, sowing and harvest respectively. When field values of field shoots were examined, the highest field shoot yields were obtained in the Kanlow variety with 78.88% and the Shawne variety with the lowest value of 31.77. When the MED(Mean Emerge Duration) and ERI( Emerge Ratio Index) values were examined according to the data obtained from the application, it was seen that it ranged between 10,73-12,25-13,07 days and 6,61-2,32-4,59 m/day respectively. In the survey, The green biomass yield values for the Kanlow, Shawne and Cave In Rock varieties which were determined in the 2nd year following the establishment year ranged from 5566, 3046 and 3666 kg / da respectively in the study.