Somut olmayan kültürel mirasın korunmasında icracı kurum T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının çalışmaları üzerine bir değerlendirme (2006-2016)
An assesment on the work ofMinistry of Culture and Tourism, the performer institution, in the safeguard of intangible cultural heritage (2006-2016)
  1. Tez No: 499558
  2. Yazar: ÖZLEM AYDOĞDU ATASOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MUHTAR KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
UNESCO'ya üye devletler tarafından 2003 yılında kabul edilen“Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi”ne ülkemiz, 2006 yılında resmen taraf olmuştur. Sözleşmenin 2. Maddesinde Somut Olmayan Kültürel Miras (SOKÜM);“toplulukların, grupların ve kimi durumlarda bireylerin, kültürel miraslarının bir parçası olarak tanımladıkları uygulamalar, temsiller, anlatımlar, bilgiler, beceriler ve bunlara ilişkin araçlar, gereçler ve kültürel mekânlar”biçiminde tanımlanmaktadır. Ülkemizde somut olmayan kültürel miras ile ilgili iş ve işlemler Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Bu tezde, ülkemizde 10 yıllık bir geçmişi olan Sözleşme kapsamında somut olmayan kültürel mirasın ne olduğu veya olmadığı, bu mirasın nasıl ve neden araştırılması, derlenmesi, korunması, yaşatılması, müzelenmesi, gelecek kuşaklara aktarılması gerektiği ve sürdürülebilirliği gibi konular icracı kurumu olan Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü nezdinde ve eleştirel bir bakış açısıyla detaylı olarak ele alınıp değerlendirilmiştir. Bu tezin amacı, Kültür ve Turizm Bakanlığı personelinin Somut Olmayan Kültürel Miras'a bakış açısını belirlemektir. Konu, teorik olarak detaylı şekilde incelendikten sonra adı geçen Bakanlıkta çalışan personel ile görüşülmüştür. Görüşmecilerden elde edilen veriler derlenerek yazıya aktarılmıştır. Sonuç olarak, Bakanlığın bu biriminde görev yapan kişiler tarafından SOKÜM'ün tam olarak anlaşılamadığı tespit edilmiştir. Bu konuyu sadece konu üzerinde uzun süredir çalışan personelin bildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In 2006, Turkey officially acceded to an agreement on“Safeguard of the Intangible Cultural Heritage”accepted by the member states of UNESCO in 2003. The Intangible Cultural Heritage is defined in agreement's second article as follows:"The Intangible Cultural Heritage (ICH); the practices, representations, expressions, knowledge, skills – as well as the instruments, objects, artifacts and cultural spaces associated in addition to that – those communities, groups and, in some cases, individuals recognize as part of their cultural heritage.In our country, business and operations related to intangible cultural heritage are conducted by Ministry of Culture and Tourism, Directorate of Research and Training. In our study, the subjects including what The Intangible Cultural Heritage is or is not, why and how this heritage should be examined, compiled, safeguarded, maintained, museumized, and passed down to future generations was analyzed and evaluated in detail, within the scope of the Contract with a ten-year history in our country, under the care of Ministry of Culture and Tourism, Directorate of Research and Training, the performing unit. The purpose of this study is to identify the viewpoint of the Ministry of Culture and Tourism's personnel about Intangible Cultural Heritage. The subject is analyzed theoretically in detailed then the subject was interviewed with the Ministry personnel. The data from interviewers were organized and included in the study. As a result, it is found out that the personnel of the Ministry, who serve in this unit, cannot fully understand The Intangible Cultural Heritage It is concluded that only the personnel, who has long-running studies on this topic in the Ministry, know this issue.