Türk Borçlar Hukukunda yakın kişi kavramı
Relatives term in Turkish Law of Obligations
  1. Tez No: 499559
  2. Yazar: GİZEM GÖRMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF BURHANETTİN KOCAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Toplumsal hayatta meydana gelen değişimler, insan ilişkilerinin ve dolayısıyla bu ilişkilerin nitelendirilmesi açısından önemli olan hukuki kavramlarında değişmesine ve dönüşmesine neden olmaktadır. Yakın kavramı bunlardan biri olup, kavramın sınırlarının çizilebilmesi ve unsurlarının belirlenebilmesi birçok açıdan, özellikle kişilerin hak sahibi olup olmayacağının belirlenebilmesi ya da başka kişilere hak sahipliği sağlayıp sağlayamayacağı noktasında, büyük önem arz etmektedir. Buradan yola çıkarak çalışmanın birinci bölümünde yakın kavramı ile ilgili bir tanımlama yapılmaya çalışılmış, kavram ile benzer nitelikte olan bir takım hukuki kavramlarla farklılıkları ve benzerlikleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde kavramın Borçlar Hukuku dışındaki diğer hukuk alanlarında düzenlenme şekilleri ele alınmış, kavramın kapsamı belirlenmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise, yakın kavramının Borçlar Hukuku' nda ne şekilde düzenlendiği ve kavramın kapsamı hakkında değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The changes in the society lead to reshape human relations, which results in modifications of the legal terms whereby these relations are described and defined. One of these legal terms, the concept of“relatives”is of utmost importance as having rights or providing rights to other people. Therefore, determining the limit of the meaning and the elements of the concept holds significance. From this point of view, in the first chapter, the legal term of relatives will be described, and other legal concepts related to relatives will be clarified in terms of similarities and differences. In the second chapter, the way of application of the term in other legal disciplines will be addressed, and the scope of the term will be determined in these fields. Lastly, in the third chapter, how the term of relatives has been applied under the Turkish Code of Obligations will be examined, and the scope of application will be specified.