Türkiye'de televizyon drama üretiminde senaryo yazarlarının emek süreçleri ve televizyonda nitelik sorunu
The labor process of scriptwriters in television drama production in Turkey and the problem of quality in television
  1. Tez No: 499569
  2. Yazar: EVRİM YÖRÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 367
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de televizyon draması sektöründe emek süreçlerine ilişkin bir araştırma düzlemi geliştirmek üzere, dramaların yaratım aşamasındaki kültür işçileri arasında yer alan senaryo yazarlarını, bir yaratıcı emek süreci örneği olarak ele almış; bu örnek bağlamında, hem kültür işçilerinin emek süreçlerine hem de kültürel ürünlerin niteliğine dair belli başlı sorunları gündeme getirmeyi amaçlamıştır. Buradaki amaçlardan hareketle, çalışmanın ilk kısmında yaratıcı emek üzerine mevcut tartışmalar gözden geçirilmekte, yine bu bölümde, senaryo yazarlarının emeğinin yaratıcılık ve yaratıcı emek tartışmaları açısından nasıl bir yere denk düştüğü sorgulanmaktadır. Çalışmanın ikinci kısmında öncelikle Türkiye'deki televizyon sektörünün endüstriyel, kültürel dinamikleri ile emek dinamikleri ana hatlarıyla değerlendirilmektedir. İkinci olarak, Behzat Ç. örneği üzerinden yapılan bir analizle televizyon dramalarının nitelik soruna işaret edilmektedir. Son olarak da Türkiye'de drama üretiminde çalışan profesyonel senaryo yazarlarının emek süreçleri, çalışma kapsamında yapılan saha araştırmasının sunduğu veriler ışığında tartışmaya açılmaktadır. Sonuç bölümünde ise, çalışmanın genel bir değerlendirmesi yapılmakta, çalışmada ele alınamamış olan bazı konulara işaret edilmekte, ileride yapılabilecek olan benzer başka araştırmalar için çeşitli görüş ve öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study considers scriptwriters as an example of a creative labour process in order to develop a research agenda on labour processes in the television dramas sector in Turkey. In the context of this example, it aims to bring to light the major problems of both the labour processes of cultural workers and the quality of cultural products. The first part of the work focuses on the academic literature on creative labour. In this part, it is also questioned how television scriptwriters' labour processes can be evaluated in terms of creativity and creative labour debates. In the second part of the study, first, the industrial, cultural and labour dynamics of the television industry in Turkey are being discussed generally. Second, in order to point out the problem of quality of the television dramas, Behzat Ç., which is an example of a Turkish television detective series, is examined. Finally, the labour processes of professional scriptwriters working in television drama production in Turkey were subjected to discussion through the findings of the field research conducted within the scope of the study. In the conclusion section, a general evaluation of this study is made, some issues not addressed in the study are pointed out, and various opinions and suggestions are presented for other similar research that can be done in the future.