İşlevsel bir bütünleşme alanı olarak küresel sağlık ve sağlık diplomasisi
Global health and health diplomacy as a functional integration area
- Tez No: 499568
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇINAR ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu tezin temel amacı, küresel sağlık işbirliğini işlevsel bir bütünleşme alanı olarak ele almak ve Sağlık Diplomasisi'nin önemini vurgulamaktır. Çalışmada DSÖ'nün küresel sağlık alanında eşgüdümlü bir işleyişi mümkün kılmak için geliştirdiği yeni örgütsel çerçeveler, bu çerçevelerin devletlerin karar alma ve bu kararları uygulama esaslarını nasıl etkilemekte olduğu incelenmiştir. Bunun yanı sıra Sağlık Diplomasisi'nin DSÖ nezdinde nasıl algılanıp uygulamaya dönüştürüldüğü de analiz edilmiş, DSÖ'nün işlevsel faaliyetlerinin ulus devletlerin yerini alacağı bir sisteme doğru dünyaya yön verip vermediği de araştırılmaya çalışılmıştır. Ayrıca Sağlık Diplomasisi konusu, Küba ülke örneği ışığında bir dış politika aracı olarak ele alınmış, Küba'nın Sağlık Diplomasisi yürüterek elde ettiği kazanımlar araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to consider global health cooperation as a domain of functional integration and to emphasize the importance of Health Diplomacy. The study examined the new organizational frameworks developed by WHO, in order to enable coordinated functioning in the global health arena, how those frameworks affect states' decision-making and the implementation of these decisions. In addition, WHO's perception and implementation of Health Diplomacy was analyzed and it was attempted to explore whether WHO's functional activities direct the world to a system in which international organizations will take the place of nation states. In addition, Health Diplomacy has been examined as a foreign policy tool in the Cuban country case and Cuba's achievements through Health Diplomacy have been researched.