Adölesan dönemdeki obez çocuk hastaların tp-e intervalininsağlıklı çocukların tp-e intervali ile karşılaştırılması,obez çocuklardaki tp-e intervalinin insülin direnci ileilişkisinin değerlendirilmesi
Comparison of tp-e intervals of obese children in adolescent period with tp-e intervals of healthy children, evaluation of association between tp-e interval and insulin resistance in obese children
- Tez No: 501030
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ELEVLİ, DR. CANAN YOLCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Obezite kronik bir enerji metabolizması sorunudur. Obezite önemli bir kardiyovasküler morbidite ve mortalite nedenidir. Buna rağmen, obezitede ani kardiyak ölüm riskinin arttığını gösteren çok az sayıda çalışma bulunmaktadır. Kardiyak repolarizasyon süresinde uzama, kalbin ventriküler aritmilere duyarlılığını arttırarak ani kardiyak ölüme yol açabilir. Erişkin obez hastalarda, repolarizasyon anormalliklerinin olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur. Çocukluk çağında ise obez çocuklarda bunun varlığı net olarak gösterilebilmiş değildir. Bu çalışmada, obez çocukların Tp-e interval değerleri ile sağlıklı çocukların Tp-e interval değerlerini karşılaştırarak obezitenin çocuklarda kardiyak elektriksel aktiviteye etkilerinin araştırılması ve obez çocuklardaki Tp–e intervalinin insülin direnci ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır
Özet (Çeviri)
Obesity is a chronic energy metabolism problem. Obesity is an important cause of cardiovascular morbidity and mortality. Nevertheless, there are very few studies showing increased risk of sudden cardiac death in obesity. Prolonged cardiac repolarization may increase cardiovascular susceptibility to ventricular arrhythmias, leading to sudden cardiac death. There are studies showing that repolarization abnormalities are present in adult obese patients. In childhood the existence of obese children is not clearly demonstrated. In this study, we aimed to investigate the effect of obesity on cardiac electrical activity in children by comparing the Tp-e intervals in obese and healthy children and to evaluate the association between Tp-e interval and insulin resistance in obese children.