Vazovagal senkop hastalarında otonom disfonksiyon skorlamasının (COMPASS-31) öngördürücülüğünün değerlendirilmesi
Assessment of the predictive value of the composite autonomic symptom score (COMPASS-31) in patients with vasovagal syncope
  1. Tez No: 501111
  2. Yazar: MEHMET BEŞİROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT YENGİ ÇELİKYURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Senkop fiziksel, psikososyal etkileri ile hayat kalitesini düşüren, altta yatan spesifik etyolojisinin aydınlatılması güç, topluma maliyeti yüksek ve sık karşılaşılan bir durum olup en sık sebebi vazovagal senkoptur. Çalışmamızda vazovagal senkoplu hastalardaki otonom disfonksiyonu non-invazif test ile (COMPASS-31) tespit ederek, ileri tetkilere gerek duymadan tanıya gidilebilirliğini test ettik. Hastalar ve Yöntem: Çalışmaya Eylül 2016 ve Haziran 2017 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim dalına vazovagal senkop öntanısı ile tilt testi yapılmak üzere yönlendirilen hastalar kabul edildi. Testi yapmaya uygun olmadığı düşünülen yaşlı hastalar ile diğer ayrıntılı testlerde başka senkop sebebi ortaya konmuş hastalar çalışma dışı bırakıldı. Çalışma döneminde başvuran 54 hastadan 7 si dışlandıktan sonra, 47 hasta çalışmaya alındı. Hastalara eğik masa testi uygulandı ve hemodinamik veriler kayıt edildi.Tilt testi öncesinde COMPASS-31 skorlama testi uygulanarak kayıt edildi. Tilt testi pozitif ve negatif gruplar kayıt edilen veriler açısından karşılaştırıldı. Bulgular:Hastalara yapılan tilt testi 34 hastada (%72) pozitif ve 13 hastada (%28) negatif sonuçlandı. Pozitif grupta COMPASS-31 skorları daha yüksek olmakla birlikte istatistiksel anlamlılığı yoktu (p=0,175). Tilt testi negatif gruptan POTS hastaları dışlandıktan sonra iki grup tekrar karşılaştırıldığında, fark hala anlamsız olmakla birlikte, pozitif gruptaki yükseklik istatistiksel anlamlılığa yaklaştı (p=0,058). Bu analizde pupilomotor disfonksiyon skoru pozitif grupta anlamlı olarak yüksek saptandı (p=0,047). Sonuç: COMPASS-31 testi sonuçlarında, iki grup arasında anlamlı fark çıkmamasında çalışmadaki hasta sayısının azlığı sorumlu görüldü ve testin vazovagal senkop tanısını doğrulama amaçlı kullanılabilmesi için, daha geniş ölçekli çalışmalar yapılması adına, çalışmamızın ışık tutacağına inanmaktayız.
Özet (Çeviri)
Objectives: Syncope whose most common cause is vasovagal syncope, is frequent and costs high for society due to life quality reduction with its physical and psychosocial effects and the hardness of finding the specific etiology. In our study, we evaluated if it is possible to make a certain diagnose by identifying the autonomic dysfunction with the non-invasive test (COMPASS-31) in patients with vasovagal syncope without using further examination techniques. Material and methods: Patients who were referred to cardiology department of Kocaeli University School of Medicine for tilt table test with initial diagnosis of vasovagal syncope between September 2016 and June 2017 were enrolled to the study. Old patients who were not appropriate for the tilt table test and the patients who were diagnosed as other syncope types with other techniques were excluded. Finally 7 of the referred 54 patients were excluded and 47 were enrolled to the study. Tilt table test was performed to the patients and hemodynamic data were collected. COMPASS-31 scoring test was applied to all patients before the tilt table test. Tilt table test positive and negative groups were compared in terms of the data collected. Results: Tilt table test was positive in 34 patients (%72) and negative in 13 patients (%28). COMPASS-31 scores were higher in tilt table test positive group but the difference wasn't significant statistically (p=0,175). Difference, even it was still non-significant, was closer to the statistically significance after exclusion of POTS patients from tilt table negative group (p=0,058). In the analyses, pupilomotor dysfunction score was significantly higher in tilt table test positive group (p=0,047). Conclusion: The non-significant difference of COMPASS-31 scores between the two groups were thought to be due to the limitation of the enrolled patient number in our study. But we think that our study will be an origin for further and extensive studies for the use of COMPASS-31 as a tool of diagnose in patients with vasovagal syncope.