Senkoplu hastaların tanısında Tilt Testi
  1. Tez No: 70976
  2. Yazar: ZERRİN TOPGAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM KARAASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
50 ÖZET Tilt testi vazovagal senkop tanısında yaygın olarak kullanılmaya başlanan bir yöntemdir. Ancak tilt testi için özellikle çocuklarda kesinleşmiş bir protokol yoktur. Bu nedenle Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Kardiyoloji Ünitesine Ocak 1997 ile Eylül 1998 tarihleri arasında başvuran ve vazovagal senkop olduğu düşünülen 28 çocuk ile 15 kontrol vakasına basit tilt testi uygulanmıştır. 60° ve 80° gibi iki farklı açıda ve 60 dakika süre ile bekletilerek yapılan basit tilt testinde kontrol grubundaki vakaların hepsinde test olumsuz bulunurken 600,de hastaların %61'inde 80°'de ise %89'unda olumlu sonuç alınmıştır. Testin spesifitesi hem 60° ve 80° için %100 bulunurken sensitivite 80°'de (%89), 60°'den (%61) anlamlı bir şekilde daha yüksek bulunmuştur. Elde edilen bu sonuç vazovagal senkopa uyan anamnezi olan ve fizik muayenesi normal vakalarda basit tilt testinin öncelikle yapılması gereken bir işlem olduğu ve tilt testi protokolü olarak 60 dakika ve 80° ile yapılmasının tercih edilmesi gerektiğini göstermiştir. Çalışmada ayrıca vazovagal senkoplu vakaların çoğunun ilaç kullanmaksızın, profilaktik önlemlere uyarak uzunca bir süre vazovagal senkoptan korunabileceklerini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
51 SUMMARY Tilt table testing is a method which has been widely used in the diagnosis of vasovagal syncope. However, there is not a certain protocol for tilt table testing on children. To do this baseline tilt table testing was implemented on 15 children as control subjects and 28 children with vasovagal syncope who applied to the Pediatric Cardiology Unit of Medical Faculty of Selçuk University between January 1997 and September 1998. When the test was applied at two different angle -60° and 80°- and 60 minutes of waiting time, the test results were negative in all normal control subjects. While 61% of cases had positive results at 60°, 89 % of cases had positive results at 80°. Specificity of the test was 100 % at both 60° and 80°. Sensitivity at 80° was significantly higher (89%) than the one at 60° (61%). From these results it can be concluded that baseline tilt testing should be applied primarily to the cases who have medical history fitting vasovagal syncope and whose physical examination was normal. The test results also indicated that tilt testing should be conducted at 80° within 60 minutes of waiting time. Another finding of this study is that for the majority of the cases who have vasovagal syncope It is possible to be protected from having vasovagal syncope for long terms without taking drug by acting in accordance with prophylactic measures.