Killerin termal bozunma kinetiklerinin incelenmesi
- Tez No: 50119
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KADİR YURDAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
M ÖZET Killer hidratlaşmış alüminyum silikatlardır ve feldspattı volkanik kayaçların kimyasal ve mekanik bozunmaları sonucu oluşmuşlardır. Killer amorf ve kristak olmak üzere iki ana gruba ayrılırlar. Bunlar da birçok alt başlıkta incelenirler. Biz çalışmamızda kristal yapılı killerden olan üç tabakalı killerin dehidrasyonu ve dehidroksilasyonunu inceledik. Bu killer bentbaşlıkta incelenirler. Biz çalışmamızda kristal yapılı killerden olan üç tabakalı killerin dehidrasyonu ve dehidroksilasyonunu inceledik. Bu killer bentonit, montmorillonitKSF, montmorillonitKIO ve İllittir. Adı geçen kil örneklerinin TGA cihazı ile sıcakklığı düzgün bir hızla arttınlırmak suretiyle yapıdaki ağırlık kayıpları incelendi. Dehidrasyon bölgesinde (oda sıcaklığından 300°C'ye kadar) montmorillonitKSF ve montmorillonitKIO'un su miktarları birbirine çok yakın çıkarken bentonitin bunlara göre daha az, illitin ise %1'ler dolayında olduğu gözlendi. Ağırlık kayıplarından yola çıkarak kinetik hesaplamalar yapılmıştır. Bu hesaplamalarda Ozavva ve Coats-Redfern yöntemleri kullanılmıştır. Hesaplamalar sonucunda har bir kil örneğinin dehidrasyon ve dehidroksilasyon tepkimelerinin aktiflenme enerjisi, Arrhenius sabiti ve tepkime hız sabiti gibi kinetik parametreleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Clays are hydrated aluminium silicates which are formed by the chemical decomposition of volcanic feldspate rocks. Clays are divided into two subgroups, namely amorf and crystal and there are also investigated in many subgroups. We examined the dehydration and dehydroxylation kinetics of the theree layered crystal clays. These clays are bentonit, montmorillonit KSF, montmorillonitKlO and Illit. The weight loses of the named clay samples were measured by TGA apparatus with a steady insrease in the temperature. While water contents of montmorillonitKSF and montmorillonitKlO in the dehydration region (from the room temperature to 300°C) are very close to each other, bentonit is much less compared to those above and that of Illit is around 1%. Kinetical calculations were obtained from weight loses by employing Ozawa and Coats- Redfern methods. Kinetical parameters such as activation energy, Arrhenius constant and reaction rate constants of dehydration and dehydroxylation reactions were calculated for all clay samples.