Göknar (Abies cilicica (Ant.et Kotschy) Carr.) odununun elastik sabitlerinin belirlenmesi
Determination of elastic constants of fir woood
  1. Tez No: 501196
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÖZVEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL ÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, Toros Göknarında (Abies cilicica Carr.) rutubetin elastik sabitler üzerine etkisi incelenmiştir. Üç lif yönünde elastikiyet modülü (EL, ER, ET), altı Poisson oranı (ʋLR, ʋLT, ʋRT, ʋTR, ʋRL, ʋTL) ve üç farklı düzlemde kesme modülü (GLR, GRT, GLT) değerleri ultrasonik yöntem ve basma testleri yardımıyla belirlenmiştir. Basma testlerinde ayrıca üç lif yönündeki basma dirençleri de belirlenmiştir. Kusursuz ve küçük test örnekleri 20 °C sıcaklık ve % 45, 65 ve 85 nispi rutubet şartlarında bekletilmiştir. Örneklerde ses dalgası geçiş hızları ultrasonik hata bulma cihazı yardımıyla ve 2.27 MHz doğrusal, 1 MHz kesme probları kullanılarak ölçülmüştür. Basma testlerinde gerilme-şekil değiştirme eğrileri bi-aksiyal ekstensometre ile ölçülmüş ve elastik sabitler hesaplanmıştır. Test sonuçlarına göre rutubet, Poisson oranları hariç diğer elastik özellikleri ve basma direncini istatistiksel olarak önemli ölçüde azaltmaktadır. Göknar odunun üç lif yönünde elastikiyet modülleri bakımından istatistiksel önemli farklar bulunmaktadır. Elastikiyet modülleri bakımından EL > ER > ET, basma direnci yönünden L > T > R kuralı geçerlidir. Kesme modülleri de bilinen GLR > GLT > GRT kuralına uymaktadır. Çalışma sonuçları Göknar kullanılan eleman veya sistemlerin yük altındaki davranışının modellenmesinde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of moisture on the elastic constants of Fir wood (Abies cilicica Carr.) has been investigated. Three modulus of elasticity in principal directions (EL, ER, ET), six Poisson's ratios (ʋLR, ʋLT, ʋRT, ʋTR, ʋRL, ʋTL) and three shear modules (GLR, GRT, GLT) were determined using ultrasound and compression tests. Compression strength in principal directions was also determined. Clear and small wood specimens were conditioned at 20 ° C and 45%, 65 and 85 relative humidity conditions. Ultrasound wave speed was determined using flaw detector with 2.27 MHz longitudinal and 1 MHz shear transducers. Strain-strain curves of the samples were obtained using bi-axial extensometer in order to calculate elastic constants. Test results indicated that moisture content significantly reduced the measured properties except Poisson's ratios. The elastic modulus in three principal directions is significantly different. Well-known order of EL > ER > ET for elasticity, and L > T > R for compression strength is valid. Shear modulus obeys the GLR > GLT > GRT rule. The results of this study can be used in the modeling of behavior of elements or systems under load using Fir wood.