CAPE'in (Kafeik asit fenetil ester) lösemi hücre serilerindeki ilaç direncine etkisi
Effect of CAPE (Caffeic Acid Phenethyl Ester) on drug resistance in leukemia cell lines
- Tez No: 501238
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SÖNMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Akut lösemili hastalarda ilaçlara karşı direnç varlığı veya gelişimi tedavi başarısızlığını etkileyen en önemli faktörlerden birisidir. Bal arıları tarafından toplanan reçineli bir madde olan propolis ve etken maddesi kafeik asit fenetil ester (CAPE), antiinflamatuar, antiviral ve antikanser özellikleri bulunan bir bileşiktir. Bu çalışmada, HL60, K562 ve NB4 lösemi hücre serilerinde CAPE'in hücre serilerine ve ilaç direncine etkilerinin araştırılması amaçlandı. Materyal-Metod: HL60, K562 ve NB4 hücre serileri azasitidin, desitabin, ara-C ve CAPE ile 37˚C'de 4 gün süreyle inkübe edildi. Hücre canlılığındaki değişimler CellTiter-glo lüminesan assay ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objectives: Existence or development of drug resistance in patients with acute leukemia is one of major causes affecting the therapeutic failure. A resinous material collected by honey bees propolis, and its active component CAPE have antiinflammatory, antiviral and anticancer proporties. In this study, in leukemic cell lines including HL60, K562 and NB4 investigating the effects of CAPE to cell lines and drug resistance was aimed. Method: HL60, K562 and NB4 cell lines were incubated with azacytidine, decitabine, ara-C and CAPE at 37˚C for 4 days. Alteration of cell viability was evaluated using CellTiter-Glo® luminescent assay.