Synthesis of novel triazole molecules and investigation of their apoptotic effects on glioblastoma multiforme cells
Yeni triazol moleküllerinin sentezi ve glioblastoma multiforme hücreleri üzerindeki apoptotik etkilerinin araştırılması
- Tez No: 687933
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGESU ONUR SUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Tıp Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Glioblastoma multiform (GBM), beyin tümörlerinin en yaygın ve malign alt kümesidir. Yaşla birlikte sıklığı artan bu tümör tipinin tedavisinde cerrahi müdahale risklidir. GBM tedavisinde etkili olabilen ve kan-beyin bariyerini geçebilen antikanser moleküllerinin keşfi büyük önem taşımaktadır. Propolisin aktif bileşenlerinden biri olan kafeik asit fenetil ester (KAFE), kan-beyin bariyerini geçebilecek kadar küçük bir moleküldür. Çalışmalar, KAFE molekülünün ağız kanseri (TW2.6), insan akciğer kanseri (A549), insan prostat kanseri (PC3), insan miyeloid lösemi (U937) ve C6 glioma hücreleri gibi çeşitli kanser hücre dizileri üzerinde geniş bir antikanser etkisi olduğunu göstermiştir. Bu çalışmanın amacı, yeni triazol içeren KAFE analoglarını sentezlemek ve GBM hücre hattı üzerindeki etkilerini araştırmaktı. Bu hücrelerde referans molekülümüz KAFE'nin IC50 değerleri 100 µM'den yüksek bulunurken, bileşik 4'ün IC50 değerleri U87, T98G ve LN229 hücrelerinde sırasıyla 42.91 µM, 33.89 µM ve 57.02 µM olarak bulundu. Bileşik 4'ün, KAFE'ye kıyasla sağlıklı insan mezenkimal kök hücreleri (hMSC) üzerinde daha az toksisiteye neden olduğu belirlendi. Apoptotik DNA fragmentasyoun kiti ve western blot analizleri Bileşik 4'ün ilaca dirençli LN229 hücrelerinde apoptozu tetiklediğini göstermiştir. Bu çalışmaların yanı sıra, hücre migrasyon deneyi sonuçlarına göre, bileşik 4'ün hücre göçünü de engelleyebildiği bulundu. Sonuçlar, triazol gibi heterosiklik yapı içeren analogların GBM hücre hattının tedavisi üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Glioblastoma multiform (GBM) is the most common and malignant subset of brain tumors. Surgical intervention is risky in the treatment of this type of tumor, the incidence of which increases with age. The discovery of anticancer molecules that can be effective in the treatment of GBM and can pass through the blood-brain barrier is of great importance. Caffeic acid phenethyl ester (CAPE), one of the active components of propolis, is a small molecule enough to cross the blood-brain barrier. Studies have shown that CAPE molecule has a broad anticancer effect on various cancer cell lines, such as oral cancer (TW2.6), human lung cancer (A549), human prostate cancer (PC3), human myeloid leukemia (U937), and C6 glioma cells. The aim of the study was to synthesize novel triazole-containing CAPE analogs, and to investigate anticancer their effect on GBM cell lines. While the IC50 values of our reference molecule CAPE were found to be higher than 100 µM on these cells, the IC50 values of compound 4, were found to be 42.91 µM, 33.89 µM, and 57.02 µM in U87, T98G, and LN229 cells, respectively. Compound 4 was determined to cause less toxicity on healthy human mesenchymal stem cells (hMSC) compared to CAPE. Apoptotic DNA ladder kit, and western blot analyzes have shown that compound 4 triggers apoptosis in drug-resistant LN229 cells. Besides these studies, according to the scratch assay results, it was found that compound 4 can inhibit cell migration. The results showed that analogs containing heterocyclic structures such as triazole have positive effects on the treatment of GBM cell lines.