Financial information systems of industrial enterprises
Endüstriyel teşebbüslerin finansal bilgi sistemleri
  1. Tez No: 50129
  2. Yazar: TARKAN KARADİBAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EDİP TEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 11
Özet
ÖZET Bilgi, etkin yönetimin önemli bir kaynağıdır. Bu açıdan karar verme sürecinde bilginin önemi ve gerekliliği inkar edilemez. Bu sebeple, bilgi sistemleri işletme için yaşamsal kaynaklardır. Firmalar, birden fazla bilgi sistemine sahiptir. Bunlar pazarlama, üretim, insan kaynaklan, muhasebe ve fınansal bilgi sistemleridir. Bu sistemler birbirinden farklı fakat tamamlayıcıdır. Finansal bilgi sistemlerinin karar vermede önemini vurgulamak için, çeşitli tablolar örneklenmiştir. Bu tablolardaki veriler ışığı altında ve çeşitli analiz yöntemleri kullanarak, firmanın bulunduğu durum ve hedefleri belirlenebilir. Bu çalışmada, muhasebe bilgi sistemleri işletmenin günlük prosesi ile ilgili olduğundan detaylı şekilde anlatılmıştır. Bundan dolayı, finansal bilgi sistemleri muhasebe bilgi sistemleri birikiminden yararlanılarak anlatılmıştır. Bu çalışmanın esas amacının, yönetim için finansal bilgi sisteminin muhasebe bilgi sistemlerine göre yerini anlatmak olduğu için, herhangi bir örnekte finansal analiz yöntemleri kullanılmamıştır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Information is an important resource of effective management. Thus, the importance and necessity of information in the process of decision making can not be rejected. For this reason, information systems are vital resources of business. Firms have a number of information systems. These are marketing, manufacturing, human resource, accounting and, financial information systems, that are different but also complementary. In this study, to reveal the importance of financial information systems, a number of tables are given as examples. Under the information provided from these table and using various analysis methods, the situation and objective "of the firm can be defined. Since accounting information systems are vital for the process of the daily business, explained in details. Thus, financial information systems is discussed through accounting information systems knowledge. The main objective of this study is to define the position of the financial information systems among management information systems. Thus, any financial analysis are not discussed.