Taxonomical investigation on some mushrooms distributed in İzmir
İzmir bölgesinde yayılış gösteren bazı mantarlar üzerine taksonomik araştırmalar
  1. Tez No: 50130
  2. Yazar: M.HALİL SOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İSA GÖKLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
IV ABSTRACT The material of the this study composes 815 macrofungi have been collected different localities in Izmir between 1992-1996 particularly during the months of autumn and spring. During the study in our research area, colored photographs of macrofungi were taken in their natural habitat and were noted morphological, ecological features and knowledges from native people. Macrofungi specimens were brought to the laboratory and dried. Spore-prints were prepared from the fresh specimens to take the spore measurements and were stored for later use. The spores taken from the spore-prints were studied and their measurements were taken in lactophenol media. The specimens were identified with using informations from features obtained their natural habitat and in the laboratory and literature. As a result of this study, 104 macrofungi species from 30 families have been identified in total. Among of these macrofungi 61 species belong to the Agaricales, 12 to Pezizales and Aphyllophorales, 8 to Lycoperdales, 4 to Boletales, 2 to Hymenogastrales, 1 to Tremellales, Tulostomatales, Sclerodermatales and Nidulariales. 10 macrofungi are poisonous {Gymnopilus junonius, Gyromitra esculenta, Helvetia leucomelaena, Hypholoma fasciculare, Inocybe geophylla, Mycena pura, M. rosea, Omphalotus olearius, Sarcosphaera crassa, Tricholoma pardolotum) 49 of them are edible (Agaricus campestris, Agrocybe cylindracea, Calvatia utriformis, Chroogomphus rutilus, Clitocybe alexandri, C. odora, C. geotropa, Collybia dryophila, C. exculpta, C. butyraceae, Coprinus comatus, Flammulina velutipes, Hygrophorus camarophyllus, H. chrysodon, H. hypothejus, Laccaria altaica, L. laccata, Laetiporus sulphureus, Lactarius deliciosus, L. deterrimus, L. salmonicolor, Lepista nuda, L. personata, Lycoperdon molle, L. perlatum, L. pyriforme, Marasmius oreades, Macrolepiota procera, M. excoriata, M. gracilenta, Melanoleuca cognata var typica, M. paedida, Morchella costata, M. deliciosa, M. distans, M. elata, M. esculenta, M. rotunda, Pleurotus ostreatus, Russula delica, Rhizopogon luteolus, R roseolus, Sparassis crispa, Stropharia coronilla, Suillus bellimi, S. bovinus, Tremella mesenterica, Tricholoma caligatum, T. terreum.) 29 of them are unedibleV {Bolbitius vitellinus, Bovista plumbea, Clitocybe bresadoliana, C. subspadicea, C. vermicularis, Collybia marasmoides, Cystoderma amianthinum, C. carcharias, C. granulosum, Geastrum pectinatum, G. triplex, Hemimycena pseudogracilis, Lactarius vellerus, Lycoperdon umbrinum, Lyophyllum favrei, Marasmius androsaceus, M. epiphyllus, Mycena epipterygia, M. polygramma, Paxina acetabulum, Pholiota carbonaria, Pisolithus arhizus, Strobilurus stephanocystis, Stropharia aeruginosa, S. semiglobata, Tricholoma fracticum, Tulostoma fimbriatum, Volvoriella gloiocephala, Xerula radicata) and 24 of them are wood decaying fungi (Agrocybe cylindraceae, Bisporella citrina, Crepidotus amygdalosporus, Cyathus olla, Discina perlata, Flammulina velutipes, Forties fomentarius, Funalia trogii, Gymnopilus junonius, Hypholoma fascicular e, Inonotus hispidus, Laetiporus sulphureus, Mycena strobilicola, Omphalotus olearius, Phellinus igniarius, P. torulosus, Pleurotus ostreatus, Schizophyllum commune, Sparassis crispa, Stereum hirsutum, Stereum ostrea, Trametes pini, T. versicolor, Tremella mesenterica) In addition 1 genus (Lyophyllum), 7 species {Clitocybe bresadoliana, Cystoderma granulosum, Lyophyllum favrei, Melanoleuca paedida, Stereum ostrea, Strobilurus stephanocystis, Tricholoma pardolotum) and 1 variety (Melanoleuca cognata var. typica) have been determined as new records for Turkish Mycoflora.
Özet (Çeviri)
VI ÖZET Bu çalışmanın materyalini izmir ili sınırları içersindeki farklı lokalitelerden 1992-1996 yıllarında özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında toplanan 815 makrofungus örneği oluşturmaktadır. Arazi çalışmaları sırasında mantarların habitatlannda renkli fotoğrafları alınmış ve morfolojik, ekolojik özellikleri ve yöre halkından alınan bilgiler kayıd edilmiştir. Macrofungus örnekleri laboratuvara getirilerek sporları incelenmiş spor baskısı hazırlanmış tk daha sonra kurutularak herbaryum örneği haline getirilmiştir. Örneklerin teşhisinde arazide ve laboratuvarda elde edilen özelliklerden ve literatür bilgilerinden faydalanılmıştır. Araştırma sonucuna göre yörede toplam 30 familyaya ait 104 makrofungus türü belirlenmiştir. Bunlardan 61 tür Agaricales'e, 12 tür Pezdzales'se, 12 tür Aphyllophorales'se, 8 tür Lycoperdales'e, 4 tür Boletales'e, 2 tür Hymenogastrales'e, 1 tür Tremellales'e, 1 tür Tulostomatales'e, 1 tür Sclerodermatales'e, ve 1 tür Nidulariales'e aittir. Tespit edilen 104 türden 10'nu zehirli (Gymnopilus junonius, Gyromitra esculenta, Helvella leucomelaena, Hypholoma fascicular e, Inocybe geophylla, Mycena pura, M. rosea, Omphalotus olearius, Sarcosphaera crassa, Tricholoma pardolotum ) 49 yenen (Agaricus campestris, Agrocybe cylindracea, Calvatia utriformis, Chroogomphus rutilus, Clitocybe alexandri, C. odora, C. geotropa, Collybia dryophila, C. exculpta, C. butyraceae, Coprinus comatus, Flammulina velutipes, Hygrophorus camarophyllus, H. chrysodon, H. hypothejus, Laccaria altaica, L. laccata, Laetiporus sulphureus, Lactarius deliciosus, L. deterrimus, L. salmonicolor, Lepista nuda, L. personata, Lycoperdon molle, L. perlatum, L. pyriforme, Marasmius oreades, Macrolepiota procera, M. excoriata, M. gracilenta, Melanoleuca cognata var typîca, M. paedida, Morchella costata, M. deliciosa, M. distans, M. elata, M. esculenta, M. rotunda, Pleurotus ostreatus, Russula delica, Rtıizopogon luteolus, R. roseolus, Sparassis crispa, Stropharia coronilla, Suillus bellimi, S. bovinus, Tremella mesenterica, Tricholoma caligatum, T. terreum ) 29 yenmeyen (Bolbitius vitellinus, Bovista plumbea, Clitocybe bresadoliana, C. subspadicea, C. vermicular is, Collybia marasmoides,VII Cystoderma amianthinum, C. carcharias, C. granulosum, Geastrum pectinatum, G. triplex, Hemimycena pseudogracilis, Lactarius vellerus, Lycoperdon umbrinum, Lyophyllum favrei, Marasmius androsaceus, M. epiphyllus, Mycena epipterygia, M. polygramma, Paxina acetabulum, Pholiota carbonaria, Pisolithus arhizus, Strobilurus stephanocystis, Stropharia aeruginosa, S. semiglobata, Tricholoma fracticum, Tulostoma flmbriatum, Volvoriella gloiocephala, Xerula radicatd) 24 odun tahripçisi (Agrocybe cylindraceae, Bisporella citrina, Crepidotus amygdalosporus, Cyathus olla, Discina perlata, Flammulina velutipes, Fomes fomentarius, Funalia trogii, Gymnopilus junonius, Hypholoma fascicular e ; Inonotus hispidus, Laetiporus sulphureus, Mycena strobilicola, Omphalotus olearius, Phellinus igniarius, P. tomlosus, Pleurotus ostreatus, Schizophyllum commune, Sparassis crispa, Stereum hirsutum, Stereum ostrea, Trametes pini, T. versicolor, Tremella mesenterica) türler olduğu görülmüştür. Ayrıca Türkiye için 1 genus (Lyophyllum), 7 tür (Clitocybe bresadoliana, Cystoderma granulosum, Lyophyllum favrel, Melanoleuca paedida, Stereum ostrea, Strobilurus stephanocystis, Tricholoma pardolotum) ve 1 varyete {Melanoleuca cognata var. typica) olmak üzere toplam 9 yeni kayıt takson belirlenmiştir.