Obez çocuklarda subepikardiyal yağ dokusu ve karotis intima media kalınlığının klinik ve metabolik parametrelerle ilişkisi
- Tez No: 501330
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BOYRAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Obezite ile ilişkili hastalıkların en önemli sebeplerinden olan ateroskleroz, genellikle erişkin dönemde klinik bulgu vermeye başlamaktadır, ancak damarsal yapılardaki patolojik değişiklikler çok daha erken dönemlerde izlenebilmektedir. Obez çocuklarda, erken aterosklerotik değişikliklerin invaziv olmayan bir belirteci olan karotis intima media kalınlığının (cİMK) belirgin olarak arttığı gösterilmiştir. Subepikardiyal yağ dokusu (SAT) visseral adipoz dokunun bir komponenti olup, subepikardiyal yağ dokusu kalınlığı (SATT) artışına yol açan en sık predispozan faktör obezitedir. Transtorasik ekokardiyografi SAT'ın değerlendirilmesinde kullanılan değerli bir görüntüleme yöntemidir. SATT'ın tespit edilmesi obezite ilişkili komplikasyonların risk derecelendirilmesinde önemli olabilmektedir. Bu çalışmada obez çocuklarda SATT ve cİMK'in, antropometrik ve metabolik parametrelerle olan ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Atherosclerosis is one of the most important causes of obesity-related diseases. The clinical symptoms usually begin in adulthood, but the pathological changes in vascular structure could be observed in a much earlier period. Carotid intima media thickness (cIMK) which is one of the noninvasive marker of early atherosclerotic changes, has been shown to be significantly increased in obese children. Subepicardial adipose tissue (SAT) is a component of visceral adipose tissue. Obesity is the most common predisposing factor leading to the increase of SAT. Transthoracic echocardiography is a valuable imaging modality to evaluate SAT. The determination of SATT could be important in grading the risk of obesity-related complications. We aimed to evaluate the relationship between SATT and cIMK with anthropometric and metabolic parameters in obese children with his study.