Optik biyometri ve ultrason biyometri ile alınan ölçümlerin aksiyel uzunluk, göz içi lens gücü ve refraktif sonuçlar açısından karşılaştırılması
Comparison of axial length,intraocular lens power and refractive results using optical and ultrasound biometry
- Tez No: 501331
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL TOTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Yeni parsiyel koherens interferometri (Nidek AL-Scan) ve Aplanasyon A-Scan Ultrason biyometri ile elde edilen biyometrik parametrelerin ve refraktif sonuçların karşılaştırılması ve iki yöntemin birbirinin yerine kullanılabilirliğini belirlemek. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışmaya katarakt cerrahisi uygulanacak 125 hastanın 150 gözü dahil edildi. Tüm hastalara AL-Scan ve Ultrason ile ölçüm alındı. Her iki yöntemle elde edilen Aksiyel Uzunluk (AU), Ön Kamara Derinliği (ÖKD) ve Göz İçi Lens (GİL) gücü değerleri arasındaki korelasyon ve uyum, Pearson korelasyon ve Bland-Altman analizi ile değerlenidirldi. Her bir yöntem için ameliyat sonrası 1.ayda ölçülen Sferik eşdeğer (SE) refraksiyon ile hedeflenen SE refraksiyon arasındaki fark karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the study was to determine whether the a new non-contact partial coherence interferometry method utilized by the Nidek-AL Scan agrees sufficiently with applanation ultrasound A-Scan technique in intraocular lens power calculation to replace it. Method: This was a prospective study of 150 eyes of 125 patients who underwent cataract surgery with the Nidek AL Scan and ultrasound biometry. The intraocular lens power AL and ACD were compared between two methods with Pearson correlation and Bland-Altman analysis. The mean difference between final spherical equivalant refraction and the prediction with each technology was compared. Results: On average the axial lengths measured by the Nidek AL-Scan were longer by 0.11 ± 0.13 mm compared the ultrasound biometry.