Yenidoğanlarda trombosit süspansiyonu kullanımının değerlendirilmesi
Evaluation of use of thrombocyte suspension innewborns
- Tez No: 501389
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ZENCİROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş: Trombositopeni, yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde en sık izlenen hematolojik patolojilerdendir. Yenidoğanlarda transfüzyon amaçlı en sık kullanılan ikinci kan ürünü olan trombosit süspansiyonunun aktif kanaması ve ciddi trombositopenisi olan yenidoğanlarda yararı bilinmekledir. Profilaktik trombosit uygulamasının ise net yararlarının bilinmemesi yanı sıra kan ürünleri transfüzyonları uygulamalarının zararları olabileceği de bilinmektedir. Bu çalışmada hastanemiz yenidoğan kliniğinde yatan hastalarda trombosit transfüzyonları; endikasyon, laboratuvar kontrolü ve komplikasyonlar çerçevesinde incelenerek ulusal (Türk Neonatoloji Derneği Transfüzyon Rehberi) ve uluslararası (İngiltere Kan Transfüzyonu ve Doku Transplantasyonu Hizmetleri Profesyonel Danışma Komitesi Transfüzyon Rehberi ve Trombosit Kitlesine Dayalı Transfüzyon Rehberi) rehberlere göre uygunluğu geriye dönük olarak değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntemler: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Yenidoğan Kliniği'nde 01.01.2016-31.12.2016 tarihleri arasında yatarak izlenen ve trombosit süspansiyonu alan hastalar çalışmaya alındı. Hastaların demografik özellikleri, klinik profilleri ve maternal verileri kaydedildi. Kullanılan toplam trombosit süspansiyonu sayısı, trombosit süspansiyonu kullanım oranı, transfüzyon sayısı/hasta sayısı oranı belirlendi. Her hastaya uygulanan ilk üç transfüzyon öncesi ve sonrası laboratuvar kontrolü ve kullanım endikasyonlarının rehberlere uygunluğu değerlendirildi. Ayrıca hastalar preterm ve term, erken ve geç başlangıçlı trombositopenisi olan, kanaması olan ve olmayan, taburcu edilen ve kaybedilen şeklinde gruplandırılarak, gruplar arasında trombosit süspansiyonu kullanım sayıları, endikasyonları ve mortalite oranları karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmanın yapıldığı bir yıllık dönemde yatırılarak takip ve tedavi edilen 1538 hastanın 66'sına toplam 261 kez trombosit transfüzyonu uygulanmıştı. Endikasyon, komplikasyon ve laboratuvar kontrolü açısından değerlendirilen her hastanın aldığı ilk üç transfüzyon sayısı 139 idi. Trombosit süspansiyonu kullanım oranı % 4.3, transfüzyon sayısı/transfüzyon alan hasta sayısı 3.9'du. Olguların 28'i (%42.4) preterm (
Özet (Çeviri)
Introduction: Thrombocytopenia is the most common hematopathological finding in neonatal intensive care units. The platelet suspension, the second most commonly used blood product for transfusion in newborns with active bleeding and severe thrombocytopenia, is well known in the newborns. It is also known that the net benefits of prophylactic platelet administration are unknown and that the application of transfusions of blood products may be harmful. In this study, we evaluated the indications, laboratory controls and complications of platelet transfusions in patients hospitalized in our newborn clinic and evaluated retrospectively according to national (Turkish Neonatology Association Transfusion Guide) and international (UK Transfusion and Tissue Transplantation Services Professional Advisory Committee Transfusion Guide and Transfusion Guideline for Transfusion Based on Thrombocyte Bile) guidelines. Materials and Methods: In Health Sciences University Ankara Dr. Sami Ulus Health Practice and Research Center for Obstetrics and Gynecology, Child Health and Diseases Newborn Clinic, patients admitted to our hospital between 01.01.2016 - 31.12.2016 and who received platelet suspension were taken to the study. Demographic characteristics, clinical profiles and maternal data of the patients were recorded. The number of total platelet suspension used, thrombocyte suspension usage rate, number of transfusions/number of patients rate was determined. The appropriateness of the guidelines for laboratory control and indications before and after the first 3 transfusions applied to each patient was evaluated. Patients were also grouped as preterm and term, early and late onset thrombocytopenia, with and without bleeding, discharged and lost. The numbers of platelet suspension usage, indications and mortality risk were compared among the groups. Results: A total of 261 platelet suspension transfusions were administered to 66 of 1538 patients who were admitted and followed up during the one year period of the study. The number of the first three transfusions taken by each patient evaluated for indications, complications and laboratory control was 139. Platelet suspension usage rate was %4.3, number of transfusion/number of patients receiving transfusion was 3.9. 28 of the cases (%42.4) were preterm (