Uzun süre tek etken maddeli farklı prezervan madde içeren antiglokomatöz ilaç kullanımının kornea biyomekaniğine etkisi
The effect of long term usage of single agent anti-glaucomatous drops with different preservatives on cornea biomechanics
- Tez No: 501388
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİZAR DEMİROK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
AMAÇ: Uzun dönem tek etken maddeli farklı prezervan madde içeren antiglokomatöz damla kullanımının kornea biyomekaniğine olan etkisini Oküler Cevap Analizörü (OCA) ile incelemek. GEREÇ ve YÖNTEM: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Göz Hastalıkları Kliniği'nde glokom bölümünde takipli olan Ocak 2017 –Aralık 2017 arasında kontrol muayeneleri için glokom polikliniğine başvuran en az 1 yıldır tek etken maddeli farklı prezervan madde içeren antiglokomatöz ilaç kullanan hastalar retrospektif olarak incelendi ve çalışmaya dâhil edildi. Üveit, keratokonus, geçirilmiş ön segment cerrahisi ve otorefraktif ölçüm sonucu ile sferik ekivalan (SE) değeri -3.00 dioptri ve üzeri olan hastalarla birlikte kornea biyomekaniğini etkileyebilecek diabet, kontrolsüz hipertansiyon gibi sistemik hastalıkları olan hastalar da çalışmaya dâhil edilmedi. İleri derece kuru gözü olan, herhangi bir sebeple koruyucu madde içeren göz damlası kullanımı olanlar da çalışma dışı bırakıldı. Hastalar kullandıkları antiglokomatöz ajanın etken ve prezervan içeriğine göre 5 gruba ayrıldı. Çalışmaya dâhil edilen preparatların etken maddesi ve içeriği; Latanoprost + Benzalkonyumklorid (BAK), Travoprost + Polyquad (PQ), Bimatoprost + BAK, Brimonidin+ Purite, Brimonidin + BAK olarak belirlendi ve OCA ile ölçümleri alındı. Benzer demografik özelliklere sahip kontrol grubu ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To examine the effect of anti-glaucomatous drops containing single agent and different preservative substances on corneal biomechanics by using Ocular Response Analyzer (ORA). MATERIAL and METHODS: Between January 2017 and December 2017, the patients using anti-glaucomatous medical treatment -containing single agent and different preservative substances for at least 1 year- were consulting for control examinations Glaucoma Unit of our institution and was included in our study. The exclusion criteria were the presence of any corneal disease, a history of an ocular surgery, ocular inflammation, uveitis, spherical equivalent higher than 3 diopter and systemic diseases such as diabetes mellitus, uncontrolled hypertension, which may affect the corneal biomechanics. People with severe dry eyes and eye drops containing preservative for any reason were also excluded from the study. The patients were divided into 5 groups according to the anti-glaucomatous agent and preservative substances. Drugs included in the study; Latanoprost + Benzalkoniumchloride (BAC), Travoprost + Polyquad (PQ), Bimatoprost + BAC, Brimonidine + Purite, Brimonidine + BAC. Measurements were taken with ORA. Compared with control group with similar demographic characteristics.