Atık emprenyeli kağıtların pirolizi: Örnek bir çalışma
Pyrolysis of waste impregnated papers: A case study
  1. Tez No: 501496
  2. Yazar: HALİL SİNOPLUGİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLŞEN YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, orman endüstrisi artıklarından Üre Formaldehit (UF) ve Melamin Formaldehit (MF) içeren emprenyeli dekor kâğıtlarının pirolizinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Emprenyeli kâğıt atıklarının doğaya atılması kirliliğe sebep olduğundan ve tekrar kullanılmaları da kalite sorunlarına yol açabildiğinden, piroliz bu atıkların kullanımı için bir alternatif olarak ele alınmıştır. Bu çalışma kapsamında pirolitik yağın enerji potansiyeli saptanmış FTIR analizine yer verilmiştir. Farklı reaksiyon ve ısıl uygulama şartlarında piroliz prosesinin verimlilik fizibilitesi gerçekleştirilmiştir. Sıcaklık ve alıkonma zamanının ürün (katı – sıvı – gaz) oranlarını etkilediği saptanmıştır. En yüksek sıvı ürün verimi kalorifik değerin çalışılan en yüksek sıcaklıkta elde edildiği görülmüştür. Bu çalışma emprenyeli kâğıtların pirolizinin kapsamlı tahlili için bir ön çalışma olarak tanımlanabilir ve mevcut sonuçlar gelecek çalışmalar için umut vericidir.
Özet (Çeviri)
This study aims evaluation of pyrolysis of the impregnated decorative papers which are forestry industry waste containing urea-formaldehyde (UF) and melamine-formaldehyde (MF) resin. Since casting away the impregnated paper wastes cause pollution, and re-use of them can lead to quality issues, pyrolysis is taken as an alternative to utilize these wastes. Within the scope of this study, energy potentials of the pyrolytic oil is determined and FTIR analysis of the Pyrolysis oil is made. The productivity feasibility of pyrolysis processes with various thermal treatments and reaction conditions is carried out. Calorific value of the pyrolysis oil is analysed. It's determined that temperature and residence time effects product (Char – Oil – Gas ) percentages. It's seen that maximum liquid product yield and maximum calorific value is obtained at the higher temperature studied. This study may be described as a prestudy of overall analysis of impregnated paper pyrolysis and the existing results are encouraging for further experiments.